Rusya'da baraj ihlalinin neden olduğu sel, ülkede nadir görülen protestolara neden oldu

Ev ve tarlaların sular altında kalmasına neden olan felaketin ardından tahliye edilen bölge sakinleri tazminat talebinde bulunuyor.

REKLAM

Barajın yıkılması ve ardından Rusya'nın Kazakistan sınırına yakın Orsk kentinde meydana gelen su baskını, ülkede nadir görülen protestolara yol açtı. Orenburg bölgesindeki protestocular felaketin tazminatını talep etti.

Rusya'nın devlet haber ajansı Tass, Pazartesi günü Orsk yönetim binası önünde yüzlerce kişinin toplandığını, Rus sosyal medya kanallarında paylaşılan videolarda insanların “Putin, bize yardım et” ve “ayıp” gibi sloganlar attığını bildirdi.

Protestolar, Başkan Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana yetkililerin her türlü muhalefete karşı sürekli baskı uyguladığı Rusya'da alışılmadık bir manzara.

Altı ay boyunca 10 bin ruble

Tass'a göre protesto sonrasında Orenburg bölgesi valisi Denis Pasler, sel nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan insanlara altı ay boyunca ayda 10.000 ruble (yaklaşık 108 dolar) tazminat ödeme sözü verdi.

Bölgesel hükümet Pazar günü yaptığı açıklamada, selin bölgede yol açtığı toplam hasarın yaklaşık 21 milyar ruble (227 milyon dolar) olduğunu söyledi.

Orsk Belediye Başkanı Vasily Kozupitsa'ya göre, Cuma günü bir barajın patlamasına neden olan selden en çok Kazakistan sınırının 20 kilometre kuzeyindeki Orsk etkilendi.

Bu arada barajın çökmesine neden olabilecek bina ihlalleri iddialarının soruşturulması için cezai soruşturma başlatıldı. Barajın 5 buçuk metreye kadar su seviyesine dayanabileceği belirtiliyor. Ancak Kozupitsa, su seviyesinin Cumartesi sabahı yaklaşık 9,3 metreye ulaştığını ve yükselmeye devam ettiğini söyledi. Rusya'daki su seviyelerine ilişkin bilgi veren AllRivers internet sitesine göre, Pazar günü Orsk'ta su seviyesi 9,7 metreye ulaştı.

Acil durum ilan edildi

Bölge hükümeti, Ural Nehri'nde yükselen su seviyelerinin neden olduğu sel felaketinin, Orenburg bölgesinde 885'i çocuk olmak üzere 4.000'den fazla kişinin tahliyesini gerektirdiğini bildirdi.

Rus medyası, 7.000'i Orsk'ta olmak üzere bölgede yaklaşık 10.000 evin sular altında kaldığını ve kentteki sel sularının artmaya devam ettiğini bildirdi.

Devlet medyasının bildirdiğine göre, Rus hükümeti Pazar günü Orenburg'un selden etkilenen bölgelerindeki durumu federal acil durum ilan ederken, diğer üç bölgede olası sel baskınlarına karşı hazırlıklar sürüyor.

Ural Dağları'nın güneyinden doğan ve Rusya ve Kazakistan üzerinden Hazar Denizi'nin kuzey kısmına akan Ural Nehri, yaklaşık 2.428 kilometrelik bir mesafeyi kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir