Dünyada 76 milyon ülke içinde yerinden edilmiş insan var

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenleyen Piper, Guterres'in ülke içinde yerinden edilmeyle ilgili eylem gündemini başlatmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçtiğini hatırlattı.

“Bugün dünyada evlerini, geçim kaynaklarını ve bazen de resmi kimliklerini kaybetmiş 76 milyon ülke içinde yerinden edilmiş insan var.” Piper, doğal afetler nedeniyle yerlerinden edilen insanların kısa sürede evlerine döndüğünü ancak Suriye ve Somali gibi ülkelerdeki çatışma mağdurlarının uzun yıllar evlerinden uzak kaldığını söyledi.

En büyük yerinden edilme Sudan'da kaydedildi

Piper, ülke içinde yerinden edilme oranının son 10 yılda iki katına çıktığını vurgulayarak, en yüksek yerinden edilme oranının Sudan'da yaşandığını hatırlattı.

BM'nin 2023'te yaklaşık 50 milyon ülke içinde yerinden edilmiş kişiye yardım ettiğini hatırlatan Piper, BM'nin ülke içinde yerinden edilmeye kalıcı çözümler bulmak için çalıştığını vurguladı.

Piper, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) yerinden edilme konusunda aktif çalışmalar yapan Birleşmiş Milletler kurumları olduğunu kaydederek, ülke içinde yerinden edilme sorununun uzun vadeli çözümünün bilincinde olduklarını vurguladı. Yer değiştirme çok daha geniş ve daha koordineli bir eylem gerektirir.

116 ülkede toplam 76 milyon yerinden edilmiş insan yaşarken, bunların yüzde 90'ının çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir