“Yunan sahil güvenliği göçmenleri kasıtlı olarak denize atarak ölümlerine yol açtı”: BBC

BBC'nin hazırladığı, Yunan sahil güvenlik yetkililerinin bilerek göçmenlerin ölümüne göz yumduğu vakaları sıralayan belgeselde, Mayıs 2020 ile Mayıs 2023 arasında tespit edilen 15 vakada 43 göçmenin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

REKLAM

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü yaklaşırken çok sayıda göçmenin ölümünden Yunan sahil güvenliğinin sorumlu olduğu, bunlardan dokuzunun kasıtlı olarak denize atılarak ölüme terk edildiği iddia edildi.

İngiliz haber kuruluşu BBC tarafından hazırlanan “Dead Calm: Killing in the Med?” Belgeselde, Yunan sahil güvenliğinin üç yılda 40'tan fazla kişinin denizden kurtarmayarak ya da kıyıya ulaşanları tekrar denize atarak ölümüne neden olduğu iddia ediliyor.

Yunan sahil güvenliği iddiaları reddediyor ancak Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanlığı, görüntülerin ülkenin bağımsız Ulusal Şeffaflık Kurumu tarafından araştırıldığını doğruladı.

Yunan sahil güvenliğinin eylemleri sonrasında göçmen ölümlerini sıralayan BBC analizinde, 2020 ile Mayıs 2023 arasında tespit edilen 15 vakada 43 göçmenin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Analizde yerel medya, STK'lar ve Türk sahil güvenliğinden görgü tanıkları da yer alıyor. .

Bazı vakalar görgü tanıkları tarafından da doğrulandı; bunlardan beşi göçmenlerin doğrudan denize atıldığını söyledi.

Belgeselde, 2021 yılında Samos Adası'na vardıktan sonra Yunan yetkililer tarafından yakalanan Kamerunlu bir adam, kendisinin ve diğer iki adamın toplanıp bir Yunan sahil güvenlik botuna götürüldüğünü anlatıyor.

“[Diğer] Kamerunluyla başladılar. Onu denize attılar. Fildişi Sahilli adam, “Kurtarın beni, ölmek istemiyorum” dedi. Sonunda suyun üstünde sadece eli kaldı. Vücudu suyun altındaydı. “Eli yavaşça kaydı ve su onu yuttu” dedi.

Yunan hükümeti uzun süredir göçmenleri zorla Türkiye'ye geri göndermekle suçlanıyor.

120 milyon mülteci

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nden kısa bir süre önce Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Nisan ayı sonunda dünya çapındaki mülteci sayısının 120 milyona ulaştığını duyurdu.

Raporda, şu anda 69 kişiden birinin, yani tüm dünya nüfusunun yüzde 1,5'inin zorla yerinden edildiği belirtiliyor. On yıl önceki verilerle karşılaştırıldığında yerinden edilmiş kişilerin toplam nüfusa oranı her 125 kişiye 1'dir. Bu, dünyadaki mülteci sayısının on yılda ikiye katlandığı anlamına geliyor. Bu rakam her dakika en az 20 kişinin çatışmadan, zulümden veya terörden kaçtığı anlamına geliyor.

Rapora göre, Türkiye'deki mülteci sayısı 2022 yılı sonu itibarıyla yüzde 5 oranında azalsa da Türkiye, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir