YHT ile seyahat eden yolcu sayısı 86 milyonu aştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerdeki (YHT) yolcu sayılarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, raylı sistem hatlarının büyük ilgi gördüğünün altını çizdi.

Hizmetin başladığı 13 Mart 2009'dan bu yana YHT ile toplam 86 milyon 100 bin kişinin seyahat ettiğini belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Trenler toplamda 80 milyon 291 bin kilometrenin üzerinde yol kat etti. Bu rakam aynı zamanda dünyayı gezmeye de yetiyor. yaklaşık 2003 kez.” mesafeye eşittir.” dedi.

Uraloğlu, demiryollarına yapılan yatırımların önemli olduğunu vurgulayarak, hızlı trenlere olan ilginin bu yatırımların ne kadar değerli olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

AK Parti hükümetlerinin 22 yıldır yürüttüğü keşifler ve politikalar sayesinde demiryollarının küllerinden yeniden doğduğunu vurgulayan Uraloğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“YHT Ankara-Eskişehir hattının hizmete girmesi, ülkemizin kalkınmasında ulaşım ve lokomotif açısından bir dönüm noktası oldu. Uzun yıllar görmezden gelinen demiryollarımız, yeniden ülkenin en önemli hattı haline geldi. Mevcut demiryolu ağlarının yenilenmesi, bakımı ve modernizasyonu, yolcu ve yük taşımacılığında hizmet kalitesini artırdık. Ankara'da inşa edilen YHT hatları sayesinde şehirlerarası günübirlik yolculuk mümkün hale geldi.”


“Hattımızın uzunluğunu 28 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz”

Bakan Uraloğlu, YHT'lerin Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Konya-İstanbul, Ankara-Karaman, İstanbul-Karaman, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Sivas ve İstanbul-Sivas hatlarında direkt seferler yaptığını hatırlatarak, şunları söyledi: : “Trenlerimiz haftalıktır. “124 sefer bulunmaktadır. Günde 34 bin civarında yolcu taşıyor. Bazı günlerde bu rakamların 40 binlere kadar çıktığını görüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde yapılan yatırımlarla Türkiye'nin Avrupa'da altıncı, dünyada ise sekizinci yüksek hızlı tren operatörü konumuna geldiğini belirten Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Demiryolu ağımızın uzunluğunu 13 bin 919'a, hızlı tren ağımızın uzunluğunu ise 2 bin 256 kilometreye çıkardık. Yüksek hızlı trenlerimiz nüfusumuzun yüzde 35'ini doğrudan, yüzde 54'ünü ise dolaylı olarak kapsıyor. Hızlı demiryolu hatları Ankara, Eskisehir, Konya, Bilecik, Sakarya'yı kapsamaktadır. Kocaeli, İstanbul, Karaman, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ın da aralarında bulunduğu 11 ile doğrudan, Malatya, Bursa, Kütahya, Tavşanlı, Afyonkarahisar'a ise dolaylı olarak yüksek hızlı demiryolu hatları sağlanmaktadır. , Denizli, İzmir, Antalya, Manavgat, Alanya ve Adana'yı düşünürsek, gerçekten Türk asrına yakışan bir tablo ortaya çıkıyor. “Ulaştırma ve Lojistik Master Planı” hedefimiz doğrultusunda hat uzunluğumuzu 28 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz.

Uraloğlu, kalkınma yolu, Zengezur koridoru, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Boğaziçi'ndeki Marmaray metro geçişi gibi projelerin yanı sıra süper hızlı tren projesi ve üzerinde inşa edilecek demiryolu hat geçişi gibi projelerin de yer aldığını söyledi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Türkiye'nin demiryolu hatları arasında yer almaktadır. Bunların vizyonunun en somut örnekleri olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir