“Yarılanma” olayından önce Bitcoin'in değeri ne kadardı?

Birkaç saat içinde gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanması öncesinde Bitcoin toparlanıyor ve 64.968 dolar seviyesinde duruyor.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Mart ayında 74 bin doları aşarak tarihi seviyesine ulaştı. Ancak İran'ın yakın zamanda İsrail'e başlattığı misilleme saldırısıyla birlikte Bitcoin keskin bir düşüş yaşadı ve 60.000 doların biraz altına yerleşti. İsrail'in dün İran'a saldırısına rağmen Bitcoin Cuma günü toparlandı ve 65.000 dolara yaklaştı. Yarılanma olayı önümüzdeki birkaç gün içinde, hatta önümüzdeki birkaç saat içinde gerçekleşecek. Sonuç olarak, Bitcoin madencilerinin blockchain üzerinden aldığı ödül yarıya inecek. Peki yarılanma olayı nedir? Yatırımcıları neler bekliyor?

YARILANMA OLAYI NEDİR?

AP raporu yarılanmayı yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen önceden planlanmış bir olay olarak tanımlıyor. Madenciler, blok zincirindeki karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için yüksek işlemcilere sahip özel bilgisayarlardan oluşan filoları kullanıyor. Bu bulmacalar tamamlandıktan sonra madenciler ödül olarak bir Bitcoin kazanıyor.

Dört yılda bir gerçekleşen yarılanma olayı ödül miktarını yarı yarıya azaltır. Madencilik ödülü azaldığında piyasaya giren yeni bitcoin sayısı da azalır. Bu, talebi karşılayacak madeni para arzının daha yavaş arttığı anlamına geliyor.

Sınırlı arz, Bitcoin'in temel özelliklerinden biridir. Tüm Bitcoinler çıkarıldığında piyasada yalnızca 21 milyon Bitcoin kalacak. Bugüne kadar 19,5 milyondan fazla madde çıkarıldı. Geri çekilecek 1,5 milyondan az kişi kaldı.

Talep aynı kaldığı veya arzdan daha hızlı arttığı sürece, halving üretimi sınırlayacağından Bitcoin fiyatlarının artması kaçınılmazdır. Bunun dijital para biriminin enflasyonunu önleyeceği ileri sürülüyor.

YARIMLAMA NE SIKLIKTA OLUŞUR?

Bitcoin koduna göre madencilik sürecinde işlemlerin kaydedildiği her 210 bin blokta bir yarılanma meydana geliyor. Kesin tarihi bilinmeyen yarılanmanın Cuma sonu veya Cumartesi başında gerçekleşmesi bekleniyor.

Önceki üç yarılanmanın her birinin ardından, Bitcoin'in fiyatı ilk birkaç ayda dalgalandı ve bir yıl sonra önemli ölçüde arttı. Ancak uzmanlar artış konusunda kesin olmamamız gerektiğini söylemeye devam ediyor. Kaiko'dan araştırmacı Adam Morgan McCarthy, “Yarılanmanın ne kadar önemli olduğunu henüz söyleyebilir miyiz bilmiyorum” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir