Türkiye'de en çok ziyaret edilen 10 müzeden 3'ü Kapadokya'da

Ersoy, paylaşımında, Türkiye'deki müze ve ören yerlerinin yılın ilk üç ayında 4 milyona yakın ziyaretçi ağırladığını söyledi. En çok ziyaret edilen 10 müzeden 3'ü Kapadokya bölgesinde bulunmaktadır. Kapadokya bölgesinin en önemli turistik destinasyonlarından biri olan Göreme Açık Hava Müzesi ise 4. sırada yer aldı. Zelve Paşabağları harabeleri 5'inci sırada yer alırken, Kaymaklı Yeraltı Şehri 10'uncu sırada yer aldı. Bakan Ersoy'un açıklamasına göre Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzesi Konya Mevlana Müzesi oldu. Pamukkale ve Efes kalıntıları da en çok ziyaret edilen kalıntılar arasında yerini almıştır.

Kapadokya bölgesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi 4'üncü sırada yer alırken, Zelve Paşabağları harabeleri ise 5'inci sırada yer aldı. Ankara Cumhuriyet Müzesi 6'ncı, İstanbul Arkeoloji Müzesi 7'nci, İstanbul Galata Kulesi 8'inci, Şanlıurfa Göbeklitepe 9'uncu, Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri ise 10'uncu sırada yer alarak yılın ilk üç ayında en çok ziyaret edilen ören yerleri ve müzeler listesine girdi.

Nevşehir Valisi Ali Fidan da şunları söyledi; “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre; Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Harabeleri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 10 müzesi arasındadır. Bundan da gurur duyuyoruz. “Keşke daha fazla ilk onda bitirebilseydik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir