TÜRASAŞ'tan TCDD'ye 27 konteyner vagonu


TÜRASAŞ'ın ürettiği 27 adet konteyner vagonu TCDD Ulaştırma Genel Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Eskişehir'de milli ve milli imkanlarla üretilen vagonların, TCDD Taşımacılık bünyesinde ağırlıklı olarak yük taşımacılığında kullanılacağı belirtilirken, 1 adet vagonun da TCDD Taşımacılık bünyesinde üretildiği belirtildi. 2 adet 40 ft'lik konteyner yükleyin ve toplam 108 tona kadar yük taşıyın. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin yerli ve milli vagon üretiminin lojistik açıdan büyük bir atılım olduğunun altını çizdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü tarafından üretilen 27 adet konteyner vagonu, TCDD Ulaştırma Genel Müdürlüğü'ne teslim edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye Demiryolu Araç Sanayii Anonim Şirketi'nin (TÜRASAŞ) Eskişehir'de milli ve yerli kaynaklarla ürettiği ve ağırlıklı olarak konteyner taşımacılığında kullanılacak vagonlar, 2 adet yükleme kapasitesine sahip. 40 ft'lik konteynerler toplam 108 tona kadar yük taşıyabilir.

“BİR YILDA 200 VAGON ÜRETİLECEK”

Basın açıklamasında, söz konusu vagonların uluslararası kullanıma imkan veren TSI (Birlikte Çalışabilirlik Teknik Şartnamesi) standartlarına uygun olarak üretilip tescil edildiği vurgulanırken, bu vagonlardan toplam 200 adetin 2019 yılı içerisinde üretiminin planlandığı belirtildi. yıl.
Bakanlığın yayınladığı açıklamada şu ifadeleri okuyoruz:

“2025 yılında 200 adet, 2026 yılında ise 480 adet üretilecek. Sgggs (yük vagonu) lakaplı vagonlar hem yurt içi hem de yurt dışında demiryolu taşımacılığında yoğun talep görüyor. Tasarımdan üretime tamamen yerli ve milli olarak üretilen vagonlar, yüksek yük kapasitesi ve aktarma kolaylığı nedeniyle kombine yük taşımacılığında tercih ediliyor. Kısa yapısı nedeniyle bir dizi trene birden fazla vagon bağlanarak trenin daha verimli çalışmasına olanak sağlanır. “Yeni nesil konteyner vagonları, daha büyük yükleme kapasiteleri sayesinde ekonomik ve çevresel uyumluluklarıyla öne çıkacak.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin milli ve yerli vagon üretiminin lojistik açıdan büyük bir atılım olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Yurtiçi ve yurtdışı yük taşımacılığına yönelik vagon üreten bir ülke olarak lojistik sektörüne yeni bir soluk veriyoruz. Çevre dostu ve ekonomik vagonlarımızla “Yerli ve milli vagonlarımız Türkiye'nin yükünü taşıyacak” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir