Rekor süre boyunca koronavirüsü yanında taşıyan insanlarda yeni bir varyant ortaya çıktı

Hollanda'nın Amsterdam kentindeki Üniversite Tıp Merkezi'nde bulaşıcı hastalık uzmanlarının bildirdiği vakada 72 yaşındaki bir erkek, 613 gün boyunca Kovid-19 virüsünü yanında taşıdı.

Artık hayatta olmayan hastanın bağışıklık sistemi zayıftı ve birden fazla kez yapılan aşılar onu korumada başarısız oldu.

Araştırmacılara göre koronavirüsün vücutta kalma süresi o kadar uzundu ki virüs, bağışıklıktan kaçan yeni bir virüse dönüştü.

Bilim insanlarına göre bu bize bağışıklık sistemini güçlendirerek Kovid-19 ve diğer viral enfeksiyonlara karşı korunmadan faydalanacağımızı hatırlatıyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin Kovid-19'a yakalanma riski çok daha yüksek ve üç kez aşı olsalar bile hastaneye kaldırılma olasılıkları 13 kat daha fazla.

Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi öğrencisi Magda Vergouwe ve meslektaşları, “Açıklanan bu vakada SARS-CoV-2 enfeksiyonunun süresi aşırıdır, ancak bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda uzun süreli enfeksiyonlar çok yaygındır” dedi.

Vergouwe ve ekibi vakayı bu ayın sonlarında 2024 Avrupa Küresel Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'nde sunacak.

Bulguları henüz hakemli değerlendirmeden geçmediği için bu vaka hakkında yüzlerce gün süren kalıcı COVID-19 enfeksiyonlarına ilişkin önceki raporlardan daha az ayrıntı paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir