Profesör. Dr. Tevfik Özlü: Bu alışkanlıktan vazgeçerseniz ömrünüz 15-20 yıl uzar!

31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü dolayısıyla tüm sigara içenlere çağrıda bulunan göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Sigarayı bırakmak istiyorsanız bırakabilirsiniz, bırakamayan kimse yoktur, bırakanlar olabilir. Araştırma sonuçlarına göre Fransa'da 1 yılda (2016-2017) 1 milyon, İngiltere'de ise 2020 yılının ilk 6 ayında 1 milyon kişinin sigarayı bıraktığı anlaşıldı. dedi.

“MEVCUT OLMAK İLK ADIM”

Prof., sözlerine şöyle devam etti: “Milyonlarca insanın yaptığı bir işi yapamayacağınızı düşünmek kendinize haksızlıktır.” Özlü, “Sigarayı bırakmak için öncelikle bırakma isteğinizin olması gerekir. İstekli olmak ilk adımdır ve sonrasında bırakmaya karar vermeniz çok önemlidir. Sigarayı bırakmanız için geçerli nedenleriniz varsa bunu tek tek düşünmeli ve bırakma sürecinde “bunu aklınızda bulundurmalısınız. Sigara içmeye devam ederseniz neler kaybedeceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız. Siz de bunları yazıp her gün göreceğiniz bir yere asabilirsiniz ya da telefonunuzdan sesli uyarı gönderebilirsiniz” dedi.

“TIBBİ DESTEĞİNE İHTİYACINIZ OLABİLİR”

İnsanların sigarayı bırakmak için tıbbi desteğe ihtiyaç duyabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, şöyle konuştu: “İnsanların sigaraya karşı davranışları birbirinden farklı olabiliyor. Bazıları sabah kalktığında aç karnına yemek yiyor, bazıları yalnızken sigara içiyor ve bu konuda eğitimli ve tecrübeli bir doktorla sosyalleşiyor” dedi.

“15 GÜN ZORLANACAK AMA HAYATINA 15 YIL EKLENECEK”

Sigarayı bırakmanın zorluklarına da değinen Prof. Günde 20'den fazla sigara içen birinin ömrüne uzun yıllar. Sigarayı bıraktıktan sonra nikotin yoksunluğu belirtilerinden şikayetçi olursanız şaşırmayın ve “bir tane içeyim” deyin: sinirlilik, huzursuzluk, zorluk. yeme, konsantrasyon artışı, iştah artışı vb. aşırı sigara içme isteği – unutmayın, isterseniz doktorunuz tıbbi tedavi önerebilir, “tek başıma yapamam” diyorsanız biz doktorlar size yardım etmeye hazırız” sözleriyle tamamladı. (İHA) diyerek.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Her doğan için yaparız, Erdoğan için yapmayızHer doğan için yaparız, Erdoğan için yapmayız
Gizli Ölümde Şok Detaylar!  Polis lojmanında ölü bulunduGizli Ölümde Şok Detaylar! Polis lojmanında ölü bulundu
İstanbul'da heyecanlandıran keşif!  İstanbul'da heyecanlandıran keşif! “Başka kanallar da olabilir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir