Parlamento bunu kabul etti: fahiş fiyat ve istifçiliğe ilişkin cezalar artırıldı.


Son Haberler! Fahiş fiyatlar ve istifçiliğe ilişkin öneriyi içeren “Ticaret Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” TBMM'de kabul edildi.

TBMM'de görüşülen Türk Ticaret Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen maddelere göre Kooperatif Bilgi Sistemine kayıt süresi uzatıldı. Rekabet Kurulu'nun personel, unvan ve rütbe değiştirme yetkisi düzenleme aşamasındadır.

1 MİLYON TL'YE KADAR CEZA UYGULANACAK

Rekabet kurulu, soruşturma yapma kararını aldığı tarihten itibaren 15 gün içinde taraflara bildirimde bulunacak. Taraflar 30 gün içerisinde yazılı savunmalarını sunmaya davet edilecek. TOBB'a ilişkin düzenlemeler geliştiriliyor.
Toprak Ürünleri Dairesi Genel Müdürlüğü yetkili depolarında saklanan ürünler için tahakkuk eden ve yetkili depo işletmelerine aylık olarak ödenen depolama ücretleri, askı süresi boyunca ödenmeyecektir.
Yetkili depoculuk ücret tarifesinde belirtilen ücretleri aşan veya ücret tarifesinde yer almayan hizmetler için ücret talep eden ve tahsil eden yetkili depoculuk işletmelerine 200 bin TL'den 1 milyon TL'ye kadar para cezası verilecek.

İŞYERLERİ ALTI GÜNE KADAR KAPALI OLABİLİR

3 Mayıs 2024 tarihinden önce kapatılan piyasalarda kurulan sınırlı ayni haklar ve kira hakları, bu hakların kullanılması için tanınan sürenin sonuna kadar geçerli olacaktır. Anonim şirketler ile limited şirketler arasında asgari sermayeye sahip olanlar arasında düzenleme yapılması bekleniyor. Fahiş fiyat artışları ve istifçilik eylemlerine ilişkin kontrollerin düzenlenmesi ve bu tür eylemlere uygulanan idari yaptırımların artırılması planlanıyor.

Bir takvim yılı içinde en az üç kez idari yaptırıma tabi olan imalatçı, tedarikçi ve ticari kuruluşların işyerleri altı güne kadar kapatılabilir.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir