LayerZero, airdrop fırsatçılarına karşı önlem alıyor

LayerZero Labs, Sybil'in görevleri için “havadan çiftçilik” olarak da bilinen bir çözüm duyurdu. Zincirler arası iletişim protokolünün yaratıcısı, sybil kullanıcılarına 14 günlük belirli bir süre içinde dürüstlük adına planladıkları token tahsisinin %15'ini sunan bir öz raporlama mekanizması başlattı.

LayerZero, 3 Mayıs'ta X'te Paylaşıldı Bir gönderisinde, protokolünün, simgeleri çiftçilik yapan bireyler yerine gerçek, özel ağ kullanıcılarına dağıtmasının önemli olduğunu hissettiğini söyledi.

Sybil çiftçiliği, haksız yere jeton veya ödül elde etmek için birden fazla sahte hesap oluşturma uygulamasını ifade eder. Geliştiriciler, token dağıtımının, sybil çiftçiliği gibi aldatıcı taktiklerle sömürenlerden ziyade, ağın büyümesine ve sürdürülebilirliğine olumlu katkıda bulunanlara fayda sağlamasını sağlamak istiyor.

Kaynak: LayerZero laboratuvarları

LayerZero Labs, Sybil faaliyetinin olumsuz etkilerini azaltma umuduyla, bu tür faaliyetlerde bulunan kullanıcılara öne çıkıp gönüllü olarak itirafta bulunmaları için bir teşvik de sağlıyor. Teşvik, bu kullanıcıların belirli bir süre içinde kendilerini rapor edebilmeleri ve daha fazla soru veya cezayla karşılaşmadan başlangıçta verilen tokenların %15'ini alabilmeleridir.

“Tüm sybil kullanıcılarına hedef tahsislerinin %15'i karşılığında önümüzdeki 14 gün içinde hiçbir soru sorulmadan başvuru yapma fırsatı veriyoruz.”

Kişisel raporlama süreci, Sybil'in işiyle ilişkili bir cüzdanın bağlanmasını ve sahipliği onaylamak için bir mesajın imzalanmasını gerektiriyor.

LayerZero Labs, 17 Mayıs'a kadar kendi bildirimini yapmayanlar için cezai yaptırım uygulayacak. İlk aşama, gönüllü olarak öne çıkmayan Sybil kullanıcılarının kamuya açık bir şekilde tespit edilmesini içerirken, ikinci aşama, topluluk üyelerinin şüpheli Sybil etkinliğini bildirmelerine olanak tanır.

Teklif, airdropların topluluk üyelerine olası dağıtımına ilişkin 1 Mayıs'ta alınan ilk anlık görüntünün ardından geldi. Bu anlık görüntü, ekip tarafından X'te paylaşılan bir grafikte onaylandığı üzere, yaklaşan token lansmanı için son uygunluk tarihini işaret ediyor.

Airdrop'lar, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri tarafından, erken benimseyenleri yeni çıkarılan kripto para birimleriyle ödüllendirerek daha fazla dikkat çekmek için yaygın olarak kullanılıyor.

Bir suçluya göre, merkezi olmayan sürekli vadeli işlem borsası HyperLiquid Eylül 2023'te piyasaya sürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir