Kritik Uzman Uyarısı: Yüz bölgesinden başlayıp beyne doğru ilerliyor! En çok açık tenlileri tehdit ediyor

Cilt Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında bir açıklama yapan Rekonstrüktif ve Estetik Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Kesiktaş, güneşli günlerin gelmesiyle birlikte cildi açık olanlara, çocuklara ve yaşlılara karşı uyardı. Akdeniz Bölgesi illerinde yaşamaktadır.

Cilt kanserinde en önemli faktörün güneş ışığına maruz kalmak olduğunu belirten Prof. Dr. Kesiktaş, şöyle konuştu: “Cilt kanserinde genetik faktörler de var ama bunlar vakaların küçük bir kısmı. Özellikle çok fazla güneş alan Akdeniz bölgesinde bu vakalar her 10-15 yılda bir 2-3 kat artıyor. Ölümcül melanom denilen bir tür var. Son yıllarda bunu çok daha fazla görmeye başladık. Dünyadaki ozon tabakasının bozulması nedeniyle güneş ışığı yeryüzüne çok daha fazla ve bazı bölgelerde ulaşıyor. Bizim gibi çok güneş alan bu durum cilt kanserine yakalanma riskini artırıyor” dedi.

GÜNEŞ IŞINLARI YÜZDE 90'I ETKİLİYOR

Vakaların yüzde 90'ının güneş ışığından kaynaklandığını vurgulayan Prof. Bu yaralar cilt kanseri değilse iki üç hafta içinde iyileşir. Vücudumuzun güneşe maruz kalan kısmında oluşan yara iyileşmez; “Kanlı odaklar varsa ve yaraya benziyorsa mutlaka bir cilt kanseri uzmanına başvurmanız gerekir” dedi.

AÇIK CİLTLİ OLMAK BİR RİSK FAKTÖRÜDÜR

iStock-1440458156

Açık tenli olmanın bu kanser türü için risk faktörü olduğunu vurgulayan Prof. Cilt kanserinin gelecekteki gelişimi için faktör Öğleden sonra 3 arasında kendinizi güneşten mümkün olduğunca korumanız ve bu nedenle şemsiye, şapka veya güneş kremi kullanmanız önemlidir.”

GÖZLERİ VE BEYNİ TEHDİT EDİYOR

Ekran görüntüsü 2024-05-18 111612

Tüm kanserlerde olduğu gibi cilt kanserinde de tedavi şansını artırmanın temel prensibinin erken teşhis olduğunu vurgulayan Prof. Kesiktaş, “Teşhisini gözlemleyerek, özel cihazlarla inceleyerek ya da küçük bir parçasını alarak koyuyoruz. Tedavisi genellikle cerrahi olarak oluyor, o yaranın, yani kanserin alınması gerekiyor. Daha sonra hastanın takip edilmesi gerekiyor. uzun süre kanser daha küçüktür, örneğin çapı bir veya iki santimetreden azdır.” İyileşme şansı çok daha yüksektir.

Ekran görüntüsü 2024-05-18 111626

Bazı cilt kanserlerinde tedavi şansı neredeyse %100'dür. İlerledikçe iyileşme şansı azalır. Özellikle yüzde oluşan tümörler tedavi edilmezse hayati organlara ilerleyebilir. Gözlerinizi ve beyninizi tehdit edebilir. Beyne girerse kişinin gözlerini kaybetmesine veya ölmesine neden olabilir. Bu nedenle cilt kanserinde erken teşhis son derece önemlidir” dedi. (DHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
    3 gündür haber yok!  Cansız bedeni nehirde bulundu 3 gündür haber yok! Cansız bedeni nehirde bulundu
Önce arabayla vurdular, sonra silahla vurdular!Önce arabayla vurdular, sonra silahla vurdular!
Özel hastanede Türkiye'nin konuştuğu skandal açıklamaÖzel hastanede Türkiye'nin konuştuğu skandal açıklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir