İsrail'in kara operasyonu için Refah'ı boşaltma talimatı dış dünyada tepkiye yol açtı

Bölgenin doğusundaki Filistinliler, İsrail ordusunun güney Gazze Şeridi'nde yerlerinden edilmiş 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı Refah şehrine kara saldırısı düzenleyeceği endişesi üzerine mevzilerini terk etmeye başladı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası toplumun sert muhalefetine rağmen, İsrail'in Gazze Şeridi'nin doğusunda, Mısır sınırına yakın Refah kentini boşaltma talimatına tepkiler artıyor.

Uluslararası toplum, İsrail'in Hamas'a yönelik kara operasyonunun ciddi sivil kayıplarına yol açabileceğinden endişe duyduğunu söylüyor.

Refah'ta yaşam mücadelesi veren Filistinliler, gece düzenlenen hava saldırılarının ardından sabah saatlerinde “derhal tahliye edin” yazılı reklamların yayınlandığını söyledi.

İsrail'in “sınırlı” olduğunu söylediği operasyon ve tahliye emrine ilk tepkiler şöyle oldu:

AB: Bu daha fazla savaş ve kıtlık anlamına geliyor

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, açıklamasında şunları söyledi: “İsrail'in Refah'taki sivillere yönelik tahliye emirleri en kötü senaryoya işaret ediyor: Daha fazla savaş ve kıtlık. İsrail'in bundan vazgeçmesi kabul edilemez. Operasyon alanı ve BM Güvenlik Konseyi “AB, böyle bir senaryoyu önlemek için uluslararası toplumla birlikte hareket edebilir ve etmelidir”.

Fransa: Savaş suçu teşkil ediyor

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Refah'ın doğusundaki sivillerin bölgeyi boşaltması yönündeki talebi değerlendiriliyor.

Açıklamada, Refah'ta 1,3 milyondan fazla sivil mültecinin “büyük zorluk içinde” olduğu belirtiliyor ve “sivil nüfusun zorla yerinden edilmesinin uluslararası hukuka göre savaş suçu teşkil ettiği” belirtiliyor.

UNRWA: Bu daha fazla sivil ölümü anlamına geliyor

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada uyarıda bulundu.

UNRWA şunları söyledi: “İsrail'in Refah'a saldırması, çok daha fazla sivilin acı çekmesi ve ölmesi anlamına gelecektir. Sonuçları 1,4 milyon insan için yıkıcı olacaktır. UNRWA mümkün olduğu kadar uzun süre Refah'ta kalacak ve bölge insanlarına hayat kurtaran yardımlar sağlamaya devam edecektir.” denildi.

ActionAid: Gazze'de güvenli bölge yok

Yoksulluk, adalet ve eşitlikle mücadele için çalışan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan ActionAid, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Güvenli bir varış noktası olmadan Refah'ta yerlerinden edilmiş bir milyondan fazla Filistinliyi tahliye etmeye zorlamak yalnızca yasa dışı olmakla kalmayacak, aynı zamanda Yardım çalışanlarımız son zamanların en kötü koşullarından bazılarını, yaygın hastalık, açlık ve kaosun yaşandığını bildiriyor. Açık konuşalım: Gazze'de güvenli bölge yok, daha fazla zulmü önlemek için derhal harekete geçmeli ve hem kendilerinin hem de İsrail hükümetinin yanıt vermesini durdurmalısınız. .”

ActionAid ayrıca uluslararası topluluğa şu soruyu sordu:

“Eğer Refah'ın işgali sizin 'kırmızı çizginiz' ise, bu sadece zaman meselesidir, saldırıyı durdurmak için mümkün olan her şeyi yapacak mısınız?”

UNICEF: Refah'ta 600 bin çocuğun gidecek güvenli yeri yok

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Refah'ta 600.000 çocuğun gidecek güvenli bir yeri olmadığını söyleyerek zorla yerinden edilme ve saldırılara karşı uyarıda bulundu.

UNICEF, İsrail ordusunun, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısı yapmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, yüz binlerce çocuğun yaralı, hasta, yetersiz beslenmiş, travma geçirmiş ve engelli bir şekilde yaşamını sürdürdüğü vurgulanarak, “UNICEF çocukların zorla yerinden edilmemesi ve temel altyapının korunması çağrısında bulunuyor.” İfadesi kullanıldı. Gazze'de insani durum kötüleşirken, Refah'a yapılacak bir askeri saldırının 600 bin çocuk için feci sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunulan açıklamada, bölgede çocuk sayısının çok yüksek olduğu belirtildi.

“Refah'ta 600.000 çocuğun gidecek güvenli hiçbir yeri yok.” Açıklamada 1,2 milyon kişinin bölgeye sığındığı vurgulandı.

Filistin Kızılayı yetkilisi: O bölgede 250 bin kişi mülteci

Gazze'deki Filistin Kızılayı'ndan Usame el-Kahlut, yaptığı açıklamada şu anda 250 bin kişinin tahliye için belirlenen bölgelere sığındığını ve bunların çoğunun zaten Gazze'nin diğer bölgelerinden yerlerinden edilmiş siviller olduğunu söyledi. Kahlut, ilk etapta tahliyesi istenen kişi sayısının 250 bin olduğu bilgisini paylaştı.

Oxfam: Güvenilir bir insani plan yok

Uluslararası yardım ve kalkınma kuruluşu Oxfam'ın Filistin savunuculuk direktörü Bushra Khalidi şunları söyledi: “İnsani açıdan bakıldığında Refah'a yönelik bir saldırı için inandırıcı bir insani plan yok. Zaten yerlerinden edilmiş, etrafı ölüm ve molozlarla çevrili Filistinliler nereye gitmeli?” Bir açıklama yaptı.

REKLAM

MSF: Sonuçları felaket olacak

Sınır Tanımayan Doktorlar'dan yapılan açıklamada, “Refah'ta 1 milyondan fazla insanın mahsur kaldığı dikkate alınırsa, askeri bir saldırının sonuçları felaket olur. Gazze halkının acil ve kalıcı bir ateşkese ihtiyacı var.” Söylendi. Grubun açıklamasında ayrıca İsrail saldırılarında Gazze'de 34 binden fazla kişinin öldüğü, 70 binden fazla Filistinlinin yaralandığı ve 490 sağlık çalışanının öldürüldüğü vurgulandı.

Filistinli kadın Emine Advan: O kadar yorulduk ki dayanamıyoruz

Yağmurdan dolayı sular altında kaldığını söyleyen ancak güne daha kötü bir haberle başlayan Gazzeli Emine Advan, durumunu şu sözlerle anlattı:

“Bombardıman nedeniyle gece saat 2'den beri uyanıktık, sabah yağmur yağdı. Adeta sel sularına gömüldük. Bütün kıyafetlerimizle, eşyalarımızla sokakta kaldık. Ama güne çok daha kötü başladık. Refah'ın tahliyesi gibi haberler Refah'ta en büyük felaket yaşanacak. Tüm Arap dünyasından ateşkes için müdahale etmesini ve bizi içinde bulunduğumuz durumdan kurtarmasını istiyoruz. Çok yorulduk. ve artık buna dayanamıyorum.”

Gazzeli Abu Muhey: Ne yapacağımızı bilmiyoruz

Savaşın başında Refah'a sığınan Gazzeli Abu Muhey, şunları söyledi: “İsrail ordusu doğu Refah bölgesinde insanları arıyor. Bazı askerler de batıda, Refah sınırına yakın bölgelerdeki insanları arıyor. . Kapıya gidip bölgeyi terk etmelerini emrediyorum, ne yapacağımızı bilmiyoruz. “Onu sana getireceğim.”

İsrail askeri sözcüsü: Sınırlı bir operasyon başlatıyoruz

İsrail askeri uluslararası sözcüsü Nadav Shoshan şunları söyledi: “Bu sabah, hükümet tarafından onaylanan operasyonel planlar uyarınca, doğu Refah sakinlerini geçici olarak tahliye etmek için sınırlı ölçekli bir operasyon başlatıyoruz. Bu, Refah'ın büyük ölçekli bir tahliyesi değil, ne de yayınladığımız haritalarda görünüyor mu?” “Gördüğünüz gibi bu Refah'ın doğusundaki bölgede sınırlı bir operasyon.” Bir açıklama yaptı.

REKLAM

İsrail Dışişleri Bakanı Katz: Gazze'deki savaşımız devam ediyor

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Gazze'deki haklı savaşımız aynı hedeflerle devam ediyor: tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Hamas'ın yenilgiye uğratılması.” Bir açıklama yaptı.

Hamas: Bu terörün sorumlusu ABD'dir

Hamas liderlerinden Sami Ebu Zuhri, “Bu, sonuçları olacak tehlikeli bir tırmanıştır. Bu terörden İsrail işgalinin yanı sıra ABD yönetimi de sorumludur.”

Gazze'de yerinden edilmiş kişilerin son sığınağı Refah

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail saldırıları nedeniyle yaklaşık 2,3 milyonluk Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce “güvenli bölge” olduğunu iddia ettiği Refah şehrine sığındı. Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah'ın nüfusu, İsrail saldırıları öncesinde 280 bin iken, şu anda 5 kattan fazla artarak 1,5 milyona yaklaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir