İsrail askerleri Batı Şeria'daki baskınlarda 15 Filistinliyi tutukladı

Filistinli Esirler Derneği ile Filistin Kurtuluş Örgütü'ne Bağlı Tutuklular ve Serbest Bırakılanlar Heyeti tarafından yayınlanan ortak açıklamada, İsrail askerlerinin Batı Şeria'nın Beytüllahim, Kalkilya, Cenin, Nablus, Ramallah ve El Halil ile Kudüs kentlerinde baskınlar düzenlediği belirtildi.

Bu baskınlarda 15 Filistinlinin daha tutuklandığı kaydedildi.

İşgal altındaki Batı Şeria'da 7 Ekim 2023 itibarıyla gözaltına alınan Filistinli sayısının 9 bin 170'e ulaştığı belirtildi.

Baskınlarda İsrail askerlerinin tutuklu Filistinlilere ve ailelerine şiddet uyguladığı, evlerine zarar verdiği ve doğrudan ateş açtığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Filistinlilere yönelik “küresel saldırılar” yoluyla sistematik olarak Filistinlileri toplu cezalandırmaya maruz bıraktığı iddia edildi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik gözaltılar, baskınlar ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim 2023'ten bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Filistin topraklarını gasp eden İsrail askerleri ve İsraillilerin saldırılarında 534 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir