İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles: Gazze'de gerçek bir soykırım yaşanıyor

Madrid'in Filistin devletini tanıma kararının ardından İsrail-İspanya ilişkilerinde gerilim artıyor.

REKLAM

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, İsrail kuşatması altındaki Gazze'deki savaşın “gerçek bir soykırım” olduğunu söyledi.

Oviedo'da düzenlenen İspanyol Silahlı Kuvvetleri Günü geçit töreninde konuşan Robles, “Gazze Şeridi'nde yaşananları görmezden gelemeyiz, Gazze'de yaşananlar gerçek bir soykırımdır.” dedi.

Robles'in açıklaması, hafta başında Gazze'deki çatışmaları “soykırım” olarak nitelendiren İspanya Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz'ın açıklamasının ardından geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Katz, Diaz'ın sözlerini sert bir şekilde eleştirerek, “Endülüs'e bakarak gerçeklerin görülmesi” çağrısında bulundu.

Madrid'in Filistin devletini tanıma kararının ardından İsrail-İspanya ilişkilerinde gerilim artıyor.

Madrid'in Filistin'i tanımasının İsrail'e karşı atılmış bir adım olmadığını vurgulayan Robles, bunun “Gazze'deki şiddetin sona ermesine” yardımcı olmak için yapıldığını söyledi.

Bakan Robles, “Bu karar kimseye karşı değil. İsrail Devleti'ne karşı değil. Bu karar saygı duyduğumuz İsraillilere karşı değil.” dedi.

İspanya'nın 28 Mayıs'ta İrlanda ve Norveç'le birlikte Filistin Devleti'ni tanıyacağını açıklaması İsrail'in sert tepkisine neden oldu.

Tel Aviv yönetimi, bu adımın “teröre ödül” anlamına geldiğini öne sürerek üç başkentteki büyükelçilerini geri çağırdı.

İspanya Dışişleri Bakanı: İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına saygı duymalı

Birleşmiş Milletler'in en yüksek yargı otoritesi olan Uluslararası Adalet Divanı'ndaki (UAD) yargıçlar, Güney Afrika'nın İsrail'i “soykırım”la suçlaması durumunda acil bir kararla, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik askeri saldırılarını derhal durdurmasını emretti. “.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, bugün (25 Mayıs) yapılan itirazda, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına uyması gerektiğini vurguladı.

Sosyal medya platformundan açıklama yapan Albares şunları söyledi:

Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı açtığı “soykırım” davasında, İsrail'in Refah'a yönelik askeri operasyonlarının askıya alınması da dahil olmak üzere ilave ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin kararını dün açıkladı.

İsrail ise Güney Afrika'nın soykırım suçlamalarını reddediyor ve Gazze'deki savaşının Hamas'a karşı olduğunu iddia ediyor.

Gazze'de ölü sayısı 36 bine ulaştı

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı son 24 saatte 46 artarak 35 bin 903'e ulaştı.

Gazze merkezli Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in 232 gün boyunca gerçekleştirdiği saldırılarda 80 bin 420 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir