İngiltere üç ay içinde Ruanda'ya düzensiz göçmen göndermeye başlayacak

İngiltere üç ay içinde Ruanda'ya yasadışı göçmen göndermeye başlayacak. Başbakan Sunak, “Milli güvenliğimiz, sınırlarımızın güvenliği ve yabancı mahkeme üyeliği söz konusu olduğunda tabii ki milli güvenliğimizi ön planda tutuyorum” diyor.

REKLAM

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkeden yasadışı göçmenleri Ruanda'ya sınır dışı eden uçakların 10-12 hafta içinde havalanacağını söyledi.

Sunak, İngiliz Parlamentosu'nun üst meclisi olan Lordlar Kamarası'nın Avam Kamarası'na havale ettiği Ruanda Güvenlik Tasarısı (Ruanda Planı) hakkında basın toplantısı düzenledi.

Düzensiz göçmenlerin gönderilmesi için havalimanı tahsis edildiğini ve gerekli ticari charter uçakların kiralandığını kaydeden Sunak, Ruanda'ya gönderileceklere eşlik edecek yüksek eğitimli 500 kişiyi istihdam edeceklerini, bu sayının 2019'a kadar artacağını söyledi. Önümüzdeki haftalarda 800.

İşçi Lordlarının, İngiltere'ye gelen kaçak göçmenlerin Ruanda'ya sınır dışı edilmesini öngören Ruanda Planı'nı durdurmak için her yolu denediğini iddia eden Sunak, “Ama ya da ama diye bir şey yok. Bu uçaklar Ruanda'ya girecek” dedi. dedi.

Tasarının yasalaşmasının ardından önceden belirlenen düzensiz göçmenlerin Ruanda'ya gönderileceğini belirten Sunak, şunları söyledi: “Düzensiz göçmenleri sınır dışı ederken gözaltı merkezlerinin kapasitesini 2 bin 200'e çıkardık. Talepleri hızlı bir şekilde işleme koyacak 200 yeni memurumuz var. Mahkemelerde ayrıca 5.000 duruşma yapılacak.” “25 mahkeme salonu ve 150 hakim konuyu ele almaya kararlıydı.” dedi.

Sunak, adını vermediği havalimanından yasadışı göçmenlerin ticari uçuşlarla Ruanda'ya sınır dışı edilmesi için rezervasyonlar yapıldığını kaydetti.

“Hiçbir yabancı mahkeme bizi durduramaz” Sunak, Ruanda hükümetinin de yasal düzenlemeler yaptığını ve İngiltere'den gelecek göçmenlere hazır olduğunu söyledi.

“Eğer İşçi Lordları bunu engellemeseydi, duruşma haftalar önce başlayacaktı.”

Engellenmemek, aksamamak için planın ayrıntılarını “operasyonel nedenlerle” paylaşmayacağını söyleyen Sunak, şöyle konuştu: “İlk uçak 10-12 hafta sonra havalanacak. Tabii bu bizim istediğimizden daha geç bir tarih. “Fakat Had İşçi Lordları uçakların kalkışını durduracak tasarıyı haftalarca engellemeye çalışmasaydı, bu süreç haftalar önce başlamış olacaktı.” değerlendirmesini yaptı.

Yaz boyunca her ay Ruanda uçaklarının kalkacağını belirten Sunak, Kanal boyunca düzensiz göç durana kadar Ruanda planının yürürlükte kalacağını söyledi.

Sunak, Manş Denizi'nde faaliyet gösteren insan kaçakçılarının denize açılmaya elverişli olmayan gemilerle insanların hayatını tehlikeye attığını belirterek, 2024 yılında aralarında 7 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu 9 kişinin öleceğini söyledi.

Düzensiz göçün önlenmesi için Fransa ve Arnavutluk'la yapılan anlaşmaları hatırlatan Sunak, geçen yıl düzensiz göçün üçte bir oranında düştüğünü kaydetti.

Göçmen kaçakçılarının dikkatini Vietnamlı göçmenlere çevirdiğinin altını çizen Sunak, bu ülkeden düzensiz göçün önlenmesi için Arnavutluk'la yapılan anlaşmanın bir benzerini Vietnam'la da yapılacağını söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'ni eleştiren Sunak, şunları söyledi: “İşçi Partisi'nin bir planı yok. Olsaydı ne anlaşma, ne yasa, ne de Ruanda'ya uçuş olurdu. Onların önceliği düzensiz göçü durdurmak ve göçmenleri sınır dışı etmek değil. İşçi Partisi bunu ancak insan tacirlerine yasadışı ticaretlerine devam edebilecekleri mesajını göndererek başaracaktır.” olurdu.” dedi.

“Ulusal güvenliğimiz ve yabancı bir mahkemeye üyeliğimiz söz konusu olduğunda güvenliğimize öncelik veriyorum.”

Toplantıda gazetecilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) geçmişte Ruanda'ya uçuşları durdurup durdurmadığı ve uçuşların yeniden başlamasının AİHM'den ayrılmak anlamına gelip gelmediği yönündeki sorusuna yanıt veren Sunak, şunları söyledi:

“Uluslararası sorumluluklarımıza uygun hareket ettiğimizden eminiz ama makul insanlarız ve mantıklı şeyler yapmaya çalışıyoruz. Benim ve İngiliz halkının sabrı tükeniyor. Parlamento bu tasarıyı geçirerek Ruanda'nın Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi'nin dile getirdiği kaygıları gidermek için adımlar attık: “Artık Ruanda uçaklarının havalanma zamanı geldi. Yabancı bir mahkemenin bizi uçak uçurmaktan alıkoymasına ve kararımızı bozmasına izin vermeyeceğim. uçmaya devam et.”

Sunak, “Ulusal güvenliğimiz, sınırlarımızın güvenliği ve yabancı mahkeme üyeliği söz konusu olduğunda elbette ulusal güvenliğimizi ön planda tutuyorum” dedi. dedi.

Bu süreçte Ruanda'nın İngiltere'den gelen düzensiz göçmenleri de ağırlamaya hazırlandığını anlatan Sunak, sığınma taleplerini çözümleyen avukat, hakim ve yetkililere eğitim verildiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir