Hamas: İsrail'in ateşkes teklifi taleplerimizi karşılamıyor ama araştıracağız

Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan görüşmelerde şu ana kadar savaşın durdurulması yönünde bir ilerleme kaydedilmedi.

REKLAM

Hamas, yedinci ayına giren Gazze Şeridi'ndeki savaştan çıkış yolu bulmayı amaçlayan Kahire'deki görüşmelerde Mısırlı ve Katarlı arabulucuların sunduğu ateşkes teklifini değerlendirdi.

Hamas, İsrail'in yeni ateşkes teklifinin taleplerini karşılamadığını belirten bir açıklama yaptı.

Grup bir notta, “(Hamas) hareketi, halkımıza yönelik saldırıyı sona erdirecek bir anlaşmaya varmakla ilgileniyor. Buna rağmen İsrail'in tutumu uzlaşmaz olmaya devam ediyor ve halkımızın ve direnişimizin hiçbir talebini karşılamıyor.” . dedi.

Ancak Hamas teklifi daha detaylı inceleyip cevabını arabuluculara ileteceğini söyledi.

Hamas, İsrail'in askeri saldırılarını sona erdirecek, İsrail güçlerini Gazze'den çekecek ve yerinden edilmiş Filistinlilerin küçük, yoğun nüfuslu bölgedeki evlerine dönmelerine izin verecek bir anlaşma istiyor.

Henüz ilerleme yok

İsrail, 7 Ekim saldırılarında Hamas'ın ele geçirdiği rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamayı ve 2007'den bu yana Gazze'yi tehdit olarak yöneten Hamas'ı etkisiz hale getirmeyi hedefliyor.

İsrail, hapishanelerinde tutulan bazı Filistinlilerin Gazze'deki rehineler karşılığında serbest bırakılacağı “rehineler karşılığında mahkumlar” anlaşmasına varmak istediğini, ancak askeri operasyonu sonlandırmaya hazır olmadığını açıklamıştı.

Kahire'de ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün katıldığı görüşmelerde şu ana kadar savaşın durdurulması yönünde bir ilerleme kaydedilmedi.

İsrail medyasındaki bazı yorumlar, İsrail ordusunun Gazze'de yalnızca bir tugay bırakarak geri çekilme kararını ateşkese verilen taviz olarak değerlendiriyor.

Geri çekilmenin fazla ciddiye alınmaması gerektiğini söyleyen İsrailli yetkililer, Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırılarını artırarak askeri baskıyı sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir