Girişimcilik ekosistemini yakalayamayan devletler katma değer yaratamaz – EKONOMİ

Panelin moderatörlüğünü İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. üstleniyor. Genel Müdür Barış Hocaoğlu, girişimcilik ekosisteminin gerisinde kalmanın katma değer yaratamayacağını söyledi.

Sermaye, Ekonomist, Start Up Görmek CEOLife Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ Sapanca 2024) tarafından düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13. kez Türkiye'den ve dünyadan saygın siyasetçileri, iş dünyası liderlerini ve akademisyenleri ağırladı.

“Sorumlu ve duyarlı liderlik: “Teknoloji ve yapay zeka çağında gezegen ve insanlıkla uyumlu bir sistemin öncüsü olmak” temasıyla düzenlenen zirve, ikinci gününde yoğun katılımla gerçekleşti.

UEZ Sapanca 2024’ün ikinci gününde altıncı panelin konusu ““Girişimcilik: yeni işler, trendler ve teknolojiler” Panel sponsoru iken sahibinden.com olmuş.

Panelin moderatörlüğünü İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş gerçekleştirdi. Genel Müdür Barış Hocaoğlu devraldı.

Geçmişte girişimcilik ekosistemi kavramının bulunmadığını anlatan Hocaoğlu, şöyle konuştu: “Beyaz yakalı işçiler vs. Vardı ama hikaye olarak bu kavram yoktu. Teknolojinin getirdiği hızlı dönüşüm sayesinde bu kavram hayatımıza yerleşti. Bunu başaramayan devletler katma değer yaratmakta zorlanacaklar” dedi.

Konfor alanınızın dışına çıkmak risk almak demektir

GTECH'in Kurucusu ve CEO'su Benim Taşkaya'm, panelde yaptığı konuşmada inovasyonun önemine değindi. Taşkaya şunları söyledi:

“Ben bir yazılım mühendisiyim. 5 yıllık iş deneyiminden sonra girişimci olmaya karar verdim. Kısa bir süre sonra tutkumun peşinden gittim ve hayalimdeki işi buldum. Ne olursa olsun, eğer bir hayaliniz varsa ve ona inanıyorsanız, bu sizi girişimci yapan şeydir. Yapay zekadan bahsediyoruz ve Türkiye'nin şimdiye kadar yaptığı yatırımlardan daha fazlasını yaptık. Başarıya gelince, ekibimle birlikte hayalimi gerçekleştirmeye çalıştım. Bunu tek başına yapamazsın. Hayaliniz sizi besleyecek ve size hayat verecektir. Konfor alanınızın dışına çıkmak risk almak anlamına gelir. Türkiye'de ve dünyada yaşananlar… Ayrıca girişimcilik hareketi gerçekten çok zor. Yaratıcı olmanızı sağlar. Bugün çıktığımız yolculuğa rüya gibi bir ortaklığı da dahil etmemiz gerekiyor.”

Nesine.com'un CEO'su Halit Gülbakanoğluşu ifadeleri kullandı:

“Başarı için dinlemek çok önemlidir. Müşteriyi dinlemek, saygı duymak ve aksiyon almak aslında en önemli konu. Kumar oyunları 3 kola ayrılmaktadır. Piyango, spor bahisleri, at yarışı. Hem olumlu hem de olumsuz bir çalışma olduğu ortaya çıkıyor. Bu işin ana ürünü bonus oranıdır. %70'i ikramiye olarak dağıtılıyor ve son düzenlemelerle bu oran %75'e çıkıyor. 4 yıl önce yüzde 50’ydi, şimdi yüzde 70. Biz hukuksuzluğa karşı mücadele ediyoruz. Avrupa’nın 2. büyük pazarıyız. Türkiye'de sektörün yüzde 70'ine sahibiz. Ana pastayı büyütmek için neler yapabiliriz diye bakıyoruz. “Yasadan kaçan kişilerin düzenlemelerle Türkiye’ye döneceğini düşünüyoruz.”

Girişimcinin dikkati kaybolmamalı

Sipay'ın kurucusu Türkiye'nin bankacılık sektöründe çok iyi durumda olduğunu söylüyor Nezih Sipahioğlu, Sektörün kurumsal ve bireysel altyapı sistemlerinin hızla büyümelerine olanak sağladığını söyledi. Sipahioğlu şunları söyledi:

“Eskisinden daha olumlu bir ortam var. Sipay'i kurmaya karar verdiğimde bana “Ne yapıyorsun?” diye soran insanlar oldu. Ama biz de onların arasındaydık. Elbette herkes girişimci olamaz ama dişinizi kesmeyi bilmeniz gerekiyor. Ne yazık ki Türkiye'de bunlardan çok fazla yok. Türkiye'de 50 başarılı site sayamayız ama kaç tane site var diye soracak olursak yüzbinlerce diyebiliriz. Girişimcinin dikkati kaybolmamalı. Olabilecek en kötü şey konsantrasyonunu kaybetmektir. Günün sonunda kâr göstermemiz gerekiyor. Aksi halde proje ölü doğmuş demektir. 5 yıl sonra bugün startupların daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Yerelde başarılı olmak globalde başarılı olmak anlamına gelmiyor. Ancak iletişimin arttığı bir dünyada bunları hayata geçirmek kolaylaşıyor.

Yol haritamızda girişimimiz başarıya ulaşmadan başkalarına yönelmek istemiyoruz. Amacımız yurtdışındaki halka arz sürecini tamamlayıp oraya yönelmek. “Yönetmeliklerden dolayı ruhsatlandırma süreci var.”

Sorumlu iş modellerine yatırım yapmak

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi, dönüşüm ve teknoloji lideri Yahya ÜlkerYiyecek ve perakende sektörlerinin geleceğini dönüştürme konusundaki etkisini vurgulayarak şunları söyledi:

“Ana iş kollarımız olan gıda ve perakende sektörlerinin geleceğini inşa ederken, ekosistemde değer yaratma sorumluluğumuzu ön planda tutuyor, olumlu etki yaratan ve sürdürülebilir bir geleceğe ilham veren yenilikçi fikirleri destekliyoruz. Paydaşlarımızla birlikte ekosistemi dönüştürmek, sadece bugün değil gelecekte de sorumlu iş modellerine yatırım yapmak Sürdürülebilir bir gelecek için inovasyona daha fazla kaynak ayırarak, sürdürülebilirlik odaklı inovasyona yaptığımız yatırımları 2030 yılına kadar ikiye katlamayı hedefliyoruz. Öte yandan değer yaratma hedefi doğrultusunda kadın girişimciliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi. Önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Yıldız Ventures'ı kurduğumuzdan bu yana 85'in üzerinde kadın girişimciye 5 milyon doların üzerinde finansal destek sağladık. Risk sermayesi fonları aracılığıyla dünya çapında önemli katkılar sağlıyoruz.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir