Gazze'deki Nasır hastanesinin yeniden açılması için çalışmalar başladı

Çok sayıda kişinin katılımıyla hastanenin temizliği yapıldı, atıklar kaldırıldı, mobilyalar düzenlendi ve onarımlar gerçekleştirildi.

Hastane doktorlarından Atıf Muhammed, hastanenin yeniden açılması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bir hafta öncesine kadar hastaneye yaklaşmanın imkansız olduğunu hatırlatan Muhammed, hastanenin açılması için uluslararası kurumlarla koordineli olarak İsrail tarafıyla temasa geçtiğini söyledi.

[Fotoğraf: AA]

Hastaneye vardıklarında bir felaketle karşılaştıklarını kaydeden Muhammed, 5 jeneratörün kullanılamaz durumda olduğunu, tamir edilinceye kadar Avrupa Hastanesi'nden jeneratör ödünç alarak elektrik sorununu geçici olarak çözdüklerini söyledi.

Muhammed, çatışmalar sırasında hastanenin tüm su depolarının delindiğini, ana bilgisayarın arızalandığını, tıbbi ekipman ve eşyaların büyük zarar gördüğünü söyledi.

Temizlik çalışmalarına katılan Filistinli genç, hastanedeki birçok bölümün ve diğer binaların hasar gördüğünü, binalar ayakta olmasına rağmen içeride yıkımın çok daha büyük olduğunu söyledi.

Genç Filistinli, hastanenin yeniden faaliyete geçmesi için tıbbi cihazlara, yataklara ve test malzemelerine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

İsrail ordusunun Han Yunus kasabasından çekilmesinin ardından bugün Nasser Hastanesi yerleşkesindeki toplu mezardan 73 ceset daha çıkarıldı ve Cuma gününden bu yana bulunan ceset sayısı 283'e çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir