Fransa'da 12 yaşındaki Yahudi kıza tecavüz edilmesi, antisemitizm tartışmalarını alevlendirdi

Fransa'nın başkenti Paris'te iki gencin 12 yaşındaki Yahudi kıza tecavüz etmesi üzerine ülkede antisemitizm tartışmaları alevlendi.

REKLAM

Fransız yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Paris banliyösündeki iki gencin 12 yaşındaki Yahudi bir kıza tecavüz etmek ve ona karşı Yahudi karşıtı şiddet uygulamakla suçlandığını söyledi.

Ülkede gündemin en çok konuşulan konusu haline gelen olay, özellikle İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana artan Yahudi karşıtı eylemlerin ardından Fransa'da endişeleri artırdı.

Bölge savcılığı, küçük kızın Cumartesi günü Courbevoie kasabasında tecavüze uğradığını söyledi. Olayın ardından yaşları 12 ve 13 olan üç erkek çocuk gözaltına alındı.

Buna cevaben savcılık, çocuklardan ikisinin, 15 yaşın altındaki bir çocuğa şiddetli toplu tecavüz, dini saikli şiddet ve kamuya açık hakaret, ölüm tehditleri, gasp girişimi ve yasadışı kayıt veya kayıt dahil olmak üzere çeşitli ön suçlamalarla suçlandığını duyurdu. gönderiyorum. cinsel görüntüler.

Savcılık, Fransa'daki nefret suçlarında standart uygulama olan mağdur koruma politikaları uyarınca kızın dinini veya kimliğini açıklamadı.

Avukat ve Yahudi cemaatinin önde gelen üyelerinden Elie Korchia, Fransız yayın kuruluşu BFM'ye verdiği röportajda kızın Yahudi olduğunu söyledi.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, Platform X'te kızın “Yahudi olduğu için tecavüze uğradığını” yazdı ve saldırıyı Yahudi karşıtı olarak nitelendirdi.

Savcılık, soruşturmanın devamı için 2 çocuğun tutuklandığını duyurdu. Üçüncü çocuk ise tecavüz suçlamasına tanık olduğu için özel eğitim programına alındı.

Savcılık, açıklamasında mağdurdan duyduğu üzüntüyü dile getirirken, kazada 3 çocuğun da dahil olduğuna değinmedi.

Toplumun farklı kesimlerinden siyasi liderler saldırıyı kınadı.

Fransa'da 30 Haziran ve 7 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimler için yoğun kampanyalar yürütülürken, seçimlere liderlik eden aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisi güvenlik ve göçü seçimlerin ana teması haline getirdi. kampanyalar.

Daha önce, Hamas'ın İsrail'e saldırdığı 7 Ekim'den bu yana “Yahudi karşıtı eylemlerde patlama yaşandığını” açıklayan İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, BFM'ye verdiği bir televizyon röportajında ​​saldırıyı “korkunç” olarak nitelendirmiş ve polisin saldırıyı engelleme kabiliyetine sahip olduğunu ifade etmişti. bu tür şiddet olayları sınırlıydı.

Darmanin, “Bu ebeveynlerin sorunu… otorite sorunu. Bu bir bütün olarak toplumun sorunu.” dedi. dedi.

Yüzlerce kişi Çarşamba akşamı Paris Belediye Binası önünde antisemitizmi protesto etmek için toplandı. Birçok protestocu “Yahudi olduğu için tecavüze uğradı” yazılı pankartlar taşıdı.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'deki saldırısında çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

REKLAM

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir