Filistin Yönetimi yeni hükümetini açıkladı, beş bakan Gazze'den ayrıldı

İlginçtir ki Filistin'de atanan bakanların hiçbiri tanınmış isimler değildi. Yeni atanan 23 bakandan en az beşi Gazzeli, ancak nerede oldukları bilinmiyor.

REKLAM

Filistin Yönetimi, reformların uygulanması yönündeki uluslararası baskıya rağmen yeni bir kabine kurduğunu duyurdu.

Yaklaşık yirmi yıldır Filistin Yönetimi'nin başkanlığını yapan ve üzerinde tam kontrol sahibi olan Mahmud Abbas, yeni hükümeti başkanlık kararnamesi ile duyurdu.

İlginçtir ki, göreve gelen bakanların hiçbiri bilinen isimler değildi.

Yeni atanan 23 bakandan en az beşi Gazzeli, ancak nerede oldukları bilinmiyor.

Hamas, yeni hükümetin kurulmasını “gayri meşru” olarak nitelendirerek reddetti. Bunun yerine El Fetih de dahil olmak üzere tüm Filistinli gruplara ulusal seçimlerden önce bir “güç paylaşımı hükümeti” kurma çağrısında bulundu.

Hamas, Gazze'deki Filistinlileri bölgenin yönetiminde İsrail ile işbirliği yapmamaları konusunda uyardı ve bunu yapanların işbirlikçi muamelesi göreceğini, bunun da ölüm tehdidi anlamına geleceğini kaydetti.

Başbakan Muhammed Mustafa

Abbas, uzun süredir danışmanı olan Muhammed Mustafa'yı bu ayın başlarında başbakan olarak atadı. Mustafa aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı görevini de yürütecek.

Siyasi açıdan bağımsız, ABD'de eğitim görmüş bir ekonomist olan Mustafa, Gazze'nin yeniden inşasına yardımcı olmak için teknokratik bir hükümet kurma ve bağımsız bir güven fonu oluşturma sözü verdi.

Abbas'ın El Fetih hareketinin bir üyesi olan İçişleri Bakanı Ziad Hab el-Rih, önceki hükümette de aynı görevi yürütüyordu.

Kudüs işlerinden sorumlu yeni bakan Eşref Al Avar, ileri bir tarihe ertelenen 2021 seçimlerinde El Fetih adayı olarak yarışmak için kayıt yaptırmıştı.

“Çoğunluk Mahmud Abbas'ı istemiyor”

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın bazı kısımlarını yöneten Filistin yönetimi, Hamas'ın 2007'de iktidara gelmesiyle Gazze'den ihraç edilmişti.

Mevcut yönetimin 18 yıldır seçim yapmaması nedeniyle Filistinliler arasında çok az halk desteğine sahip olduğu iddia ediliyor; Güvenlik konularında İsrail ile işbirliği yaptığı için eleştirildi.

Son yıllarda yapılan kamuoyu yoklamaları Filistinlilerin çoğunluğunun 88 yaşındaki Abbas'ın istifasını istediğini ortaya koyuyor.

Öte yandan ABD, nihai devlet olmadan önce savaş sonrası Gazze'yi yönetecek “yeniden canlandırılmış bir Filistin Yönetimi” çağrısında bulundu.

İsrail, Gazze üzerinde sınırsız güvenlik kontrolünü sürdüreceğini ve Filistin Yönetimi veya Hamas ile bağlantısı olmayan Filistinlilerle çalışacağını söyleyerek bu fikri reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir