Ether'in 3.900 doların altında kalmasının 3 nedeni

Ether (ETH) son yedi gün içinde birkaç kez 3.900 doları geçmeyi başardı ancak bu seviyeyi korumayı başaramadı. ETH, onay kararından iki gün önce yükseldi. Kripto para piyasası, SEC onaylı Ethereum spot ETF'lerinin büyümeye devam edeceğini düşünüyordu.

Ethereum Spot ETF Onayı: Her şey planlandığı gibi gitmedi

Spot ETF yatırımcılarının halen her fon için ilgili S-1 Formunun onayını beklediğini söyleyebiliriz. Bloomberg'in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Ethereum spot ürünlerinin 4 Temmuz'da işlem görmeye başlayacağını öngörüyor. Başka bir ETF analisti James Seyffart, BlackRock'un 29 Mayıs'ta güncellenen S-1'inin, ihraççıların ve SEC'in Ethereum ETF lansmanlarına odaklandığını gösterdiğini belirtti.

Ancak analistler, Grayscale Ethereum Trust'ın (ETHE) ETF'ye dönüşümünü takip eden haftalarda çıkış yaşaması durumunda ETH'nin baskı altına girebileceğini söylüyor. Benzer bir sorun, yüksek ücretleri nedeniyle Grayscale'in Bitcoin (GBTC) fonunu da etkiledi. Bazı spekülasyonlara göre, yalnızca Grayscale ETHE'den çıkışlar ilk birkaç haftada günde 100 milyon doları aşabilir, bu da yeni yatırımcılardan gelen girişleri dengeleyebilir.

ETH'nin 3.900 dolarlık direnci kıramamasının nedenlerinden biri, ETF'nin spot onayı öncesinde yaşanan yükseliş. Bazı yatırımcılar, aktif ticaretin daha uzun süreceği, bunun da belirsizlik yaratacağı ve fiyatlar üzerinde olumsuz etki yaratacağı konusunda hayal kırıklığına uğradı. Ether vadeli işlemlerinin açık pozisyonları 28 Mayıs'ta şimdiye kadarki en yüksek seviyesine yükselirken bu durum sorun yaratabilir.

16,8 milyar dolarlık Ether vadeli işlemleri tasfiye riskiyle karşı karşıya

Açık faiz, Binance, CME, OKX ve Bybit dahil olmak üzere her türev borsasında mevcut olan ETH vadeli işlem sözleşmelerinin toplam sayısını ölçer.

ETH vadeli işlemlerinin toplam açık pozisyonu. Kaynak: Coinglass

ETH vadeli işlemlerinde uzun pozisyonlar (alıcılar) ve kısa pozisyonlar (satıcılar) her zaman eşleştirilse de, daha yüksek nominal değer, tasfiye riskinin katlanarak arttığı anlamına gelir. Örneğin, uzun pozisyonların ortalama kaldıracı 10x ise, Ether fiyatının %10 düşmesi durumunda bu sözleşmeler tasfiye edilecektir.

Ether'in fiyatı aniden yükselirse benzer bir tersine dönüş meydana gelebilir. Bu durumlarda borsalar otomatik olarak ETH vadeli işlemlerini satın alacak ve riski karşılamak için ilgili likidite marjı olmadan pozisyonları kapatacaktır. Sonuç olarak, 16,8 milyar dolarlık Ether vadeli işlem açık pozisyonu potansiyel alıcılar için risk taşıyor ve ETH fiyatını 3.900 doların altında tutuyor.

Rakip ağlar Ethereum'un aktivite artışını geride bıraktı

Ethereum'un yüksek işlem ücretleri, talebin devam ettiğini gösteren bir başarı işareti olarak görülebilir. Ancak aynı zamanda yüksek ölçeklenebilirliğe odaklanan rakip blok zincirleri için de bir fırsat sunuyorlar. Bazı faaliyetler Ethereum katman-2 çözümlerine kayarken bazı kullanıcılar ve projeler BNB Chain, Solana veya Aptos'u tercih ediyor.

24 saat içindeki DApp hacmine göre sıralanan en iyi blockchain'ler. Kaynak: DappRadar

İle ilgili: Ethereum ETF'leri Web3 Büyümesinde “Alım Seçeneği” Olacak – Kripto Analisti

Ethereum'un merkezi olmayan uygulamalarıyla etkileşime giren 122.350 günlük aktif adres, 30 Mayıs'ta bir önceki güne göre %2 azaldı. Aynı şekilde aynı dönemde Ethereum ağında işlem gören toplam hacim de %2 arttı ancak bu artış yetersiz görüldü. Bu veriler, Ethereum'un güçlü temellerine, çoklu DApp kullanım durumlarına ve farklı yatırımcı profillerine rağmen alternatif blok zincirlerinin benimsenmesine yönelik bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Örneğin BNB Chain'in 508.610 günlük aktif adresi Ethereum'un dört katından fazladır. Bu kullanıcılar son yedi gün içinde PancakeSwap'te 3,5 milyar doların üzerinde işlem yaparken, tek bir DApp olan Move Stake aynı dönemde 226.350'den fazla aktif adres topladı. Kısacası, Ethereum'un zincir üstü ölçümleri güven uyandırmıyor ve Ether'in yakın vadede 3.900 doların üzerine çıkma potansiyelini daha da sınırlıyor.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve hukuki veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve bu makaleye dayanılmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph'ın görüş ve düşüncelerini yansıtmayabilir veya temsil etmeyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir