Coinbase, kripto para birimleri konusunda SEC'i köşeye sıkıştırdı

Kripto para borsası Coinbase'e göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sektörü “boğma” hedefine ulaşmak için kripto para endüstrisine yönelik mevcut düzenleyici yaklaşımını mümkün olduğunca sürdürecek.

Coinbase, 31 Mayıs'ta ABD Temyiz Mahkemesi'ne sunduğu dosyada, SEC'in kripto para birimini ve dijital varlık endüstrisini yok etmek için elinden geleni yaptığını savundu.

Ancak borsa, Komisyon'un açık ve adil kurallar oluşturmak için masaya oturma konusunda isteksiz göründüğünü belirtti.

“Ajansa kendisini açıklaması için ek fırsatlar vermek hem gereksiz hem de son derece adaletsiz.”

Kaynak: Paul Grewal

Coinbase, SEC kurallarını uygulama konusunda “hiçbir görevi” olmadığını ve komisyonun kurallarının “yeterince uygulanabilir” olduğuna inandığını söyledi ve bu nedenle sektördeki birçok şirkete karşı bunları ihlal ettiği için yasal işlem başlattı.

Borsa ayrıca mahkemeye, SEC'in dijital varlık endüstrisini engellediğine inanan ve yeni teknolojinin ortadan kalkacağını ümit eden SEC üyelerinin konumunu da hatırlattı.

Kripto yanlısı SEC yöneticilerinden biri olan Hester Pierce, Cointelegraph'ın 30 Mayıs'ta bildirdiği gibi yakın zamanda ABD ve İngiltere'deki blockchain şirketleri arasında tokenleştirilmiş menkul kıymetler deneyen sınır ötesi bir sanal alan programı sunan bir mektup paylaştı. Pierce şu sözlere yer verdi:

“Sorunlarımızdan biri de insanların rahatlamak için SEC'e gelmeye çalışması ama biliyorsunuz, siz geliyorsunuz ve hiçbir şey olmuyor. […] “Bu bir bakıma SEC'in elini zorluyor”

SEC Kripto Para Birimlerini Öldürmeye mi Çalışıyor?

Bu arada Coinbase, SEC'in kripto para birimi endüstrisine yönelik sert yaklaşımını yumuşatmaya çalıştığını ve kurallarının sektörün yalnızca küçük bir kısmı için zorluk yaratabileceğini söyledi.

“SEC, mevcut kuralların “ayrı hükümleri” kapsamında yalnızca “küçük bir piyasa katılımcısı grubunun” “uyum zorlukları” yaşayabileceğini öne sürerek zorba konumunu küçümsemeye çalışıyor.”

SEC, Coinbase'in hiçbir zaman bir komisyoncu, ulusal menkul kıymetler borsası veya takas kurumu olarak kayıtlı olmadığını ve menkul kıymet piyasalarına yönelik açıklama programını atlattığını iddia ederek Haziran 2023'te Coinbase'e karşı dava açtı.

Coinbase davanın reddedilmesini istese de SEC bu çabalara sürekli olarak karşı çıktı. Kripto para endüstrisinin ve hukuk uzmanlarının Coinbase'in davayı kazanacağı yönündeki iyimserliğine rağmen henüz bir sonuç yok.

21 Ocak'ta Cointelegraph, Bloomberg kıdemli analisti Elliott Stein'ın, duruşmaya katıldıktan sonra davanın reddedilme şansının %70 olduğunu tahmin ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir