Çin beklentilerin ötesinde büyüdü | Ekonomi haberleri


Çin ekonomisinin, konut krizi ve zayıflayan tüketici faaliyeti nedeniyle sarsılmasına rağmen 2024 yılının ilk çeyreğinde beklenenden çok daha fazla büyüdüğü açıklandı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS), gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) Ocak-Mart 2024'te %5,3 arttığını söyledi. 2023'ün son çeyreğinde ise büyüme %5,2 oldu. Rakamlar beklentilerin çok üzerindeydi. Bloomberg rakamın %4,8 olacağını tahmin ediyor.

NBS, “Ulusal ekonomi toparlanmanın iyi ivmesini sürdürdü” dedi ve bunun 2024 için iyi bir başlangıç ​​olduğunu söyledi.

Hang Seng Bank China baş ekonomisti Dan Wang, AFP'ye yaptığı açıklamada, büyüme verilerinin piyasa beklentilerini büyük bir farkla geride bıraktığını belirterek, “Tüketim ve konut yatırımları ana itici güçler olurken, imalat ve altyapı da ana itici güçlerdi.” dedi. Bunun tüketici pazarına ve hizmet sektörüne odaklanmaktan endüstriyel büyümeye doğru temel bir politika değişikliğini yansıttığını ekledi.

Ancak konut piyasasındaki sorunlar ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch geçen hafta ülkenin kredi görünümünü negatife düşürdü ve Çin'in daha belirsiz bir ekonomik görünümle mücadele etmesi nedeniyle “Çin'in kamu maliyesi görünümüne yönelik artan riskler” konusunda uyardı.

Çin'de perakende satışlar, 2024'ün ilk iki ayındaki %5,5'ten yıllık bazda sadece %3,1 artarken, sanayi üretimi Ocak Şubat dönemindeki %7'den %4,5 arttı. Özellikle işsizlik oranı Şubat'taki %5,3'ten Mart'ta %5,2'ye düştü.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir