Çin, AB'den ithal edilen ürünlere soruşturma başlattı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin Hayvan Tarımı Birliği'nin yerli sanayi adına sunduğu damping soruşturması talebinin kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, başvurunun soruşturma kriterlerini karşıladığı ve bu nedenle AB ülkelerinden ithal edilen domuz eti ve yan ürünlerine yönelik damping soruşturması açıldığı belirtildi.

Açıklamada, soruşturma kapsamında 1 Ocak – 31 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında AB ülkelerinden ithal edilen ürünlerin inceleneceği ve 2020 – 2023 yılları arasındaki dönemde yerli sanayiye verdiği zararın tespit edileceği belirtildi.

Soruşturmanın 17 Haziran 2025 tarihine kadar tamamlanması beklenirken, özel durumlarda 6 ay daha uzatılabileceği öngörülüyor.

İlginç bir şekilde, Çin'in damping soruşturması, AB'nin Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara yönelik sübvansiyonlara ilişkin soruşturmasını tamamlamasının hemen ardından başlatıldı.

AB Komisyonu, Ekim 2023'te Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara yönelik sübvansiyonlara ilişkin bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından komisyon, Çin'den ithal edilen çoğu elektrikli araca geçici olarak %21 oranında ek gümrük vergisi uygulamaya karar verdi.

Öte yandan soruşturmada incelenen Çinli üreticilerden AB yetkilileriyle işbirliği yapan BYD'ye yüzde 17,4, Geely'ye yüzde 20 ve SAIC Motor'a yüzde 38,1 oranında ek gümrük vergisi uygulanacağı bildirildi. işbirliği yapmadı.

Normalde geçici ek vergilerle birlikte yüzde 10'luk standart tarifenin uygulandığı elektrikli araçlar için normal gümrük tarifesi yüzde 31'e kadar çıkarken, Komisyonun yeni vergilerin üye ülkeler tarafından kabul edilerek kalıcı hale getirilmesi için 4 ayı bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir