Brent petrolün fiyatı ilk çeyrekte %12,91 oranında arttı.

Sene başında 76,86 dolar olan Brent petrolün varil fiyatı Ocak ayında yüzde 4,6 artışla 80,42 dolara, Şubat ayında ise yüzde 1,65 artışla 81,75 dolara yükseldi.

Fiyatlar Mart ayında Kasım 2023'ten bu yana en yüksek seviye olan 87,1 doları test etti ve ayın tamamında %6,16 artışla 86,79 dolara yükseldi.

Böylece yılın ilk üç ayında Brent petrolün varili yüzde 12,91 oranında değer kazandı.

Batı Teksas ham petrolünün varil fiyatı ilk çeyrekte %15,87 arttı.


Rusya'nın rafine edilmiş petrol ürünleri ihraç etme yeteneği azalabilir

Amerikan enerji bilgi şirketi Energy Intelligence Group'un petrol piyasaları ekonomisti Julien Mathonniere, değerlendirmesinde, Ukrayna insansız hava araçlarının Rusya'daki petrol rafinerilerini vurmasının ardından bazı rafinerilerin üretimi kısmen durdurmak zorunda kaldığını, bu nedenle ülkenin rafine petrol ürünleri ihraç etme kabiliyetinin azaldığını söyledi. azaltıldığını ve düşebileceğini söyledi.

Julien Mathonniere, Rus ham petrolü ve rafine edilmiş ürünlerin hâlâ küresel arzın yaklaşık %8'ini oluşturduğunu ve bu durumun devam etmesi durumunda, küresel rafine petrol ürünleri pazarındaki sıkışıklığın artabileceğini ve jet ve dizel yakıtı emtia fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabileceğini söyledi.

Rusya'daki petrol rafinerilerinin yeniden tam kapasiteyle çalışmaya başlayana kadar daha az petrol işleyeceğine dikkat çeken Mathonniere, bu sayede ülkede piyasaya sürülmeyi bekleyen daha fazla ham petrol olacağını söyledi.

Mathonniere, Rusya'nın daha fazla ham petrol ihraç etmeye karar vermesi durumunda, bunun OPEC+ grubuna taahhüt ettiği üretim ve ihracat kotalarını ihlal etmiş olacağını ifade ederek şunları ekledi: “Olası itaatsizlik, OPEC+ grubunun daha fazla ham petrol tedarik etmesini engelleyeceği için Suudi Arabistan'ı üzecek. bu yıl.” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa'nın yaptırımlar nedeniyle Rus motorini doğrudan satın almak yerine çeşitli ülkeler üzerinden ithal ettiğini belirten Mathonniere, şöyle devam etti:

“Yılın ilk çeyreğinde petrol fiyatlarında gözlenen artış, ham petrol piyasasından ziyade işlenmiş petrol ürünlerinin arzı ile ilgili endişelerden kaynaklanıyor. Petrol fiyatları, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin kötüleşebileceği endişeleri nedeniyle yukarı doğru hareketlerini sürdürüyor İthal dizelin kapasitesini azaltın.”


“Ham petrol veya petrol ürünlerinde kalıcı bir kesinti OPEC grubu için bir nimet olacaktır.”

Mathonniere, petrol fiyatlarındaki artışın nisan ayında hafifleyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Rus petrol rafinerilerine yönelik insansız hava araçlarının saldırılarına rağmen şu anda Brent fiyatları varil başına 85 doların üzerinde kalmakta zorlanıyor.” Petrolün varili 80 dolara dönecek” dedi.

Mathonniere, şubat ayında petrol ürünleri stoklarının bir önceki aya göre yaklaşık 50 milyon varil gerilemesine rağmen, OPEC'in talebi doğrultusunda kesintiler yaparak küresel ham stoklarını nispeten sıkı tutmayı başardığına dikkat çekti ve şunları kaydetti:

“OPEC+ grubunun stratejisi, jeopolitik gerilimlerin etkisiyle petrol stoklarının azalmasıyla kısmen meyvesini verdi. Ham petrol veya petrol ürünlerinde kalıcı bir kesinti OPEC grubu için avantaj olur. Neden böyle olsun?” Grubun üretim kesintilerinden vazgeçerek piyasaya petrol sağlamasını kolaylaştıracak.Bu noktada tek sorun “Ticaret gemilerinin Kızıldeniz'den kaçınması olacak.”

Öte yandan Amerikan yatırım bankası JP Morgan'dan analistler, Rusya'nın ikinci çeyrekte petrol üretimini günlük 471 bin varil azaltma kararı almasının ardından bu yıl Brent petrol fiyatının 100 dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir