BBVA, portföy performansı için Bitcoin ve Ether'i öneriyor

En büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ether'e yatırım yapmak, geleneksel yatırım portföylerinin getirilerini önemli ölçüde artırabilir.

BBVA'nın dijital ve blockchain çözümleri başkanı Philippe Meyer'e göre, yatırımcıların portföylerine Bitcoin (BTC) ve Ethereum'un (ETH) eklenmesi, yatırım getirisini (ROI) “önemli ölçüde artıracak”.

Web3 Kurumsal İnovasyon Günü'ndeki bir panelde BBVA'dan Meyer, firmanın Bitcoin veya Ethereum gibi dijital varlıkların küçük bir kısmını kullanmanın yatırım portföylerinin “performansını önemli ölçüde artırdığını” gözlemlediğini söyledi:

“Yani yönettiğiniz varlıkların yüzde 3 ila 5'ini kripto para birimlerine yatırırsanız gerçekten büyük bir fark yaratacaksınız.”

BTC/USDT, 1 yıllık grafik. Kaynak CoinMarketCap

İle ilgili: TRUMP balinaları düşüşten sonra satışa sunuldu

Bitcoin 2024'te S&P 500'ün getirisini üç katına çıkaracak

2024 yılı boyunca Bitcoin fiyatı, halka açık en büyük 500 şirketin performansını izleyen borsa endeksi S&P 500'ün getirisinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

TradingView verilerine göre Bitcoin'in fiyatı yılbaşından bugüne %47'den fazla artarken S&P 500 sadece %15 arttı. Bu, BTC'nin endeksten üç kattan fazla performans gösterdiği anlamına geliyor.

BTC ve S&P 500 tablosu Kaynak: TradingView.

Uzaklaştırıldığında, getirilerdeki tutarsızlık daha da belirgin hale geliyor. Yıl boyunca BTC %147 artarken S&P 500 sadece %24 arttı; Bu, BTC'nin endeksten altı kattan fazla performans gösterdiği anlamına geliyor.

Ancak Bitcoin kısa vadede ivme kaybederek aylık grafikte %2,3 düşerken S&P 500 aynı zaman diliminde %2,8 arttı.

Bitcoin fiyatı ETF çıkışları nedeniyle düşmeye devam ediyor

Bitcoin fiyatı şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarından (ETF'ler) gelen girişlerin yavaşlamasının ardından bir düzeltme döneminde.

Geçen hafta, ABD Bitcoin ETF'leri art arda 20 günlük pozitif net giriş serisini kırdı ve üç günlük negatif çıkış kaydetti. Farside Investors'ın verilerine göre, ETF'ler 17 Haziran'da 145 milyon dolardan fazla çıkış gördü.

Bitcoin ETF akışları. Kaynak: Farside

Bitfinex türev yöneticisi Jag Kooner, çıkışların ardındaki ana nedenin ETF yatırımcılarından olumlu beklentilerin olmaması olduğunu öne sürdü.

Kooner Cointelegraph'a şunları söyledi:

“Bu, ETF yatırımcıları arasında piyasa hareketlerini güçlendiren bir model; Nisan ayı sonlarında, BTC fiyatının en yüksek seviyeleri 70.000 doların üzerindeyken 1 milyar doların üzerinde net giriş ve ardından en düşük seviyeler 60.000 dolara yaklaştığında ciddi çıkışlarla benzer bir dinamik gördük.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir