Batı Şeria'da Filistinli köylülerin evleri ve araçları ateşe verildi

Birleşmiş Milletler verilerine göre İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana yaşayan Filistinlilere yönelik 800 civarında yerleşimci saldırısı gerçekleşti.

REKLAM

Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler artan şiddete karşı savunmasız durumda. İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın Duma köyüne giden yolda ateşe verilen evler ve araçlar, 13 Nisan'da düzenlenen üç saatlik saldırının kalıntıları.

Köy muhtarına göre, kundaklama sonucu 15 ev hasar gördü ve İsrailli yerleşimcilerin kurşunlarıyla 6 köy sakini yaralandı.

Birleşmiş Milletler'e göre bu, 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere yönelik yaklaşık 800 yerleşimci saldırısından biriydi.

Silahlı yerleşimcilerin Kudüs'ün yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde devriye gezdiği bir ortamda, kendilerini savunmak şöyle dursun, yeni saldırılar kaçınılmaz görünüyor.

Öte yandan yanan kalıntılar, köyün temizlik ve yeniden inşa için kaynaklarının ne kadar sınırlı olduğunu da ortaya koyuyor.

“Duma köyü olarak kendimizi savunacak gücümüz yok.” diyor iki bin nüfuslu bu topluluğun yöneticisi Süleyman Davabşa.

Saldırının yaklaşık 5 milyon şekel (1,3 milyon dolar) tutarında maddi hasara neden olduğu belirtiliyor.

13 Nisan saldırısı yıllar önce yaşanan benzer bir saldırıyı hatırlatıyor. 2015 yılında yerleşimcilerin Duma'daki bir evi bombalaması sonucu aralarında 18 aylık bir bebeğin de bulunduğu üç Filistinli öldürülmüştü. İsrailli bir adam daha sonra cinayetten suçlu bulundu.

Douma'daki son saldırı, 12 Nisan sabahı kaybolan 14 yaşındaki İsraillinin ölümüyle başlayan yerleşimci şiddeti dalgasının bir parçası.

Yetkililer ertesi gün çocuğun cesedini buldu. Cinayetle bağlantısı olduğu iddia edilen Duma'da yaşayan bir kişi tutuklandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre, 15 Nisan'da, yani Duma'daki saldırıdan iki gün sonra, Akraba kasabası yakınlarında yerleşimciler tarafından iki Filistinli öldürüldü.

Ayrıca şiddet dalgasıyla bağlantılı olarak 12 Nisan'da Al Mughayyir yakınlarında İsrail ateşiyle bir kişi öldürüldü. Ancak merminin bir asker tarafından mı yoksa bir yerleşimci tarafından mı ateşlendiği henüz netlik kazanmadı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne göre, 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik, taş atmaktan bölge sakinlerine atılan mermilere kadar 794 yerleşimci saldırısı düzenlendi.

Bu saldırılarda en az 10 Filistinli yerleşimciler tarafından öldürüldü.

Batı Şeria'da yükselişte olan tek şiddet türü yerleşimci saldırıları değil.

Ramallah Sağlık Bakanlığı'na göre Gazze'deki savaşın başlangıcından bu yana bölgede İsrail ateşinde yaklaşık 500 Filistinli öldürüldü. Bakanlığa göre kurbanların büyük çoğunluğu askerler tarafından öldürüldü.

Savaş şüphesiz yerleşimciler ile Filistinliler arasındaki gerilimi artırdı. Ancak İsrailli insan hakları örgütleri, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun aşırı sağ hükümetini Batı Şeria'da “İsrail üstünlüğü” ideolojisini teşvik ederek yerleşimci şiddetini körüklemekle suçluyor.

Bu insan hakları örgütleri, İsrail ordusunun şiddeti durdurmak için yeterli çabayı göstermediğini ve bazı durumlarda bırakın şiddeti önlemeyi, yerleşimcilere koruma sağlayarak saldırıları kolaylaştırdığını söylüyor.

REKLAM

İsrail ordusu ise Batı Şeria'da yaşayan herkesi korumaya çalıştığını ve askerlerle ilgili şikayetlerin araştırıldığını iddia ediyor.

Douma'daki saldırıda kimse ölmedi ancak bölge sakinleri kıl payı kurtulduklarını söyledi.

Kamyon şoförü ve dört çocuk babası İbrahim Davabsha, yerleşimcilerin evlerinin bir kısmına yangın bombası atıp ateşe verirken ailesinin mutfakta saklandığını söyledi.

“Kızım amcasının evindeydi, kimse yoktu. Ona ne yapabilirler bilmiyorum.” Tehlikenin boyutunu anlattı.

Duma ve Al Mughayyir liderleri, İsrail askerlerinin köylerine yönelik saldırılar başladıktan kısa bir süre sonra geldiklerini ancak müdahale etmek için neredeyse hiçbir şey yapmadıklarını söyledi. Muhtarlar, askerlerin bunun yerine yerleşimcilerle konuşmaya çalışan Filistinlilere ateş açtığını söyledi.

REKLAM

İsrail merkezli önde gelen insan hakları örgütü Yesh Din (Tek Adalet), bu durumu İsrail'in sağcı koalisyon hükümetinin 2022'de iktidara gelmesinden bu yana giderek yaygınlaşan bir “güvenlik şemsiyesi” ve “işbirliği” olarak nitelendirdi.

Yesh Din'in yöneticisi Ziv Stahl, “Filistinliler kendilerini korumaya çalıştıkları anda ordunun saldırısına uğruyorlar” dedi. Sözleriyle İsrail ordusunu suçladı.

ABD, Batı Şeria'daki yerleşimci saldırılarını önlemek için İsrail üzerindeki baskıyı artırdı. Bu bağlamda aralarında aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in yakın arkadaşlarının da bulunduğu bazı liderlere yaptırımlar uyguladı.

Duma başkanı Davabşa, ABD'nin bu girişimlerinin etkili olacağına inanmadığını belirterek, “Amerikan hükümetinden umutlu değilim” dedi. dedi.

İsrail, 1967 Ortadoğu Savaşı'nda Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'yi işgal etmişti.

REKLAM

Filistinliler bu bölgelerin gelecekteki devletin parçası olmasını istiyor.

Yerleşimciler ise yaklaşık 3 milyon Filistinlinin yaşadığı Batı Şeria'nın kutsal kitaplarda doğuştan hakları olduğunu savunuyor.

Batı Şeria'daki yüzlerce gayri resmi yerleşim yeri ve ileri karakolda yaklaşık 500.000 İsrailli yerleşimci yaşıyor.

Bu yoğun şekilde korunan toplulukların boyutu ve kalitesi farklılık gösterir.

Daha büyük yerleşim yerleri Kudüs'ün genişleyen banliyölerine benzerken, daha küçük, izinsiz kenar yerleşim yerleri bir tepeye park edilmiş birkaç karavandan oluşabilir.

REKLAM

Henüz “resmi” olmayan sınır yerleşimleri örtülü hükümet desteği alıyor ve bazen belirli bir süre sonra resmi olarak İsrail hükümeti tarafından tanınıyor ve finanse ediliyor.

Duma'nın coğrafi konumu ve yapısı, köyü bu tür saldırılara karşı savunmasız kılıyor.

Bir tarafı Ürdün'e, diğer tarafı doğudaki İsrail yerleşimlerine bakan köy, son on yılda giderek genişleyen en az üç gelişmiş yerleşim birimiyle çevrili.

Douma, Batı Şeria'nın B Bölgesi'nde bulunuyor: sivil işleri Filistin Yönetimi tarafından yönetilirken, “güvenliğinden” İsrail ordusu sorumludur.

Filistinliler genellikle Filistin Yönetimini verimsiz ve yozlaşmış olarak tanımlıyor ve Filistin Yönetimi İsrail'in bölgedeki askeri operasyonlarına nadiren tepki veriyor.

REKLAM

Bölge sakinlerine göre, geçen yıl yerleşimciler yolları ve diğer altyapıyı sabote ederek Douma'nın köy çevresindeki dört hayati kaynak ve kuyuya erişimini kesti.

Öte yandan 7 Ekim'den sonraki günlerde Duma'nın güneyindeki çayırlarda göçebe bir yaşam süren 100'den fazla Bedevi Arap, daha fazla güvenlik ve kaynak arayışıyla köye yaklaştı.

Bu göçebelerden biri olan Ali Zevahiri, yerleşimcilerin intikam saldırılarında çadırlarını yakmaya ve hayvanlarını çalmaya başlamasının ardından ailesinin taşındığını söyledi.

Yesh Din'e göre, Douma yakınlarında yaşayan Bedevi Araplar, Batı Şeria'da 2023'ün başlarından bu yana yerleşimcilerin şiddeti veya tehditleri nedeniyle yerlerinden edilen 16 topluluktan biri.

Zevahiri, yerleşimcilere atıfta bulunarak, “Elinde silah var, ben hiçbir şeyi olmayan bir adamım” dedi. çaresizliğini dile getirdi.

REKLAM

Filistin Yönetimi tarafından yönetilen ve daha önce geceleri Batı Şeria şehirlerinde devriye gezen silahlı bir birlik, üyelerinin Gazze savaşının başlamasından kısa bir süre sonra yerleşimciler tarafından kaçırılmasının ardından faaliyetlerini durdurdu.

Duma sakinleri bundan sonra kendilerini nasıl daha iyi savunabilecekleri sorusuna cevap vermekte zorlanıyor.

“Ne hazırlığı?” diyor, günlük ekmeği olan kamyonu küle dönen İbrahim Davabşa.

“Hiçbir hazırlığımız yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir