Bakan Işıkhan'dan yurt dışında yaşayanlara müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın işlerini ve sosyal güvenlik işlerini dijital ortamda yapabilmeleri için çalışmalara başladık.”

Kapasite geliştirme ve eğitime yönelik çalıştay Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) tarafından düzenlendi. Ankara'da düzenlenen seminere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ve yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Bakan Işıkhan, şunları söyledi: “Bu toplantıyı, Anayasamızda yer alan 'vatandaşlarımızın vatanla bağlarının korunması', yani vatanın korunması sorumluluğumuza katkı sağlamak adına büyük bir fırsat olarak görüyorum. Türk diasporası.” Çünkü Bakanlık olarak bu sorumluluğun belki de en önemli alanlarından biri olan “çalışma ve sosyal güvenlik” boyutuyla doğrudan ilgileniyoruz. “Bakanlık olarak bir yandan yurt dışındaki vatandaşlarımızın çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki hak ve çıkarlarını koruyoruz, diğer yandan da Türk işgücünün yurt dışında istihdamına yönelik işlemleri yürütüyoruz” dedi. dedi.

Bakanlığın, görev alanına giren konularda çalışan uluslararası kuruluşlarla ilişkilerini sürdürdüğünü belirten Işıkhan, ikili ve çok taraflı anlaşmaların müzakere ve uygulanması süreçlerini yakından takip ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına büyük önem verdiğini ve onlara sunulan hizmetleri yakından takip ettiğini hatırlatan Işıkhan, Türkiye'nin vatandaşlar ve kardeş toplumlarla temas ve ilişkilerini son 21 yılda her zamankinden daha yoğun ve samimi bir noktaya taşıdı. Cumhuriyet tarihinde bunu giydiğini söyledi.

“TÜRK DİYASPORASI’NIN SON 21 YILDA DAHA GÜÇLENMİŞ VE ÖZGÜVEN KAZANDIĞI YARGILANMAZ BİR GERÇEKTİR”

AK Parti hükümetlerinin, Cumhurbaşkanının liderliğinde kapsamlı yönetim vizyonu sayesinde sadece Türkiye'nin değil, 7 kıtada yaşayan Türk vatandaşlarının geleceğiyle de yakından ilgilendiklerini kaydeden Işıkhan, şöyle konuştu: Türk diasporasının özellikle son 21 yılda çok daha güçlü ve özgüvenli hale geldiği yadsınamaz bir gerçektir” dedi. Bu güçlü bağların gelişmesindeki en önemli etken şüphesiz yurt dışındaki her bir kardeşimizin, akrabamızın sorunları ve ihtiyaçları ile doğrudan ilgilenmemiz olmuştur. Özellikle çalışma hayatı bağlamında çok önemli adımlar atıldı. İzninizle Bakanlığımızın yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza sunduğu hizmetleri ve yaptığı çalışmaları anlatmak isterim” dedi.

“YABANCI KURULUŞUMUZ 2023 YILINDA 3YÜZYEDİ BİN VATANDAŞA HİZMET VERDİ”

Yurt dışında 29 ülkede 57 birimiyle işgücü, istihdam, sosyal güvenlik, aile ve sosyal konulara odaklanan; Vatandaşlara ayrımcılık, aile birleşimi, oturma ve çalışma izinleri, yurt dışında sözleşmeli işler gibi alanlarda hizmet sunduklarını belirten Işıkhan, şöyle konuştu: “Ayrıca vatandaşlarımıza işten kaynaklanan sorunlardan sorumlu danışma bürolarımız/sorumlularımız aracılığıyla da hizmet veriyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz ülkenin ulusal mevzuatını ve bağlı olduğumuz uluslararası anlaşmaları inceleyerek hayat ve sosyal güvenlik.” Destekliyoruz. Yurt dışı birimlerimizin ulaştığı toplam vatandaş sayısı, yabancı personel istihdam oranına bağlı olarak her yıl iki yüz bin ile beş yüz bin arasında değişmektedir. Yurt dışı kuruluşumuz 2023 yılında toplam 546 bilgilendirme toplantısı düzenleyerek yaklaşık üç yüz yedi bin vatandaşımıza hizmet verdi. Sunduğumuz hizmetlerin etkinliğini ve verimliliğini artırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.
Bilgi sistemlerinin hızla gelişmesi nedeniyle devletin vatandaşlarına sunduğu hizmetlerin bu tempoda devam etmesinin uzaktan hizmet alan vatandaşlar için büyük önem taşıdığını vurgulayan Işıkhan, yurt dışında uzaktan yaşayan vatandaşların ziyarete gelmesinden her zaman mutlu olduklarını söyledi. Biz Türkiye burada yaşıyoruz ve onların vatan hasretini gideriyoruz.

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın istihdam ve sosyal güvenlikle ilgili işlerini dijital ortamda yapabilmeleri için çalışmalara başladık”

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına müjde veren Işıkhan, şunları söyledi: “Bakanlık olarak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın iş ve sosyal güvenlik sosyal haklarına ilişkin tüm işlemlerini ve sorularını danışmanlarımız ve çalışanlarımız aracılığıyla dijital ortamda gerçekleştirebilmeleri için çalışmalara başladık. Bu kapsamda vatandaşlarımızın tüm soruları elektronik ortama aktararak zamandan ve paradan tasarruf etmeleri en önemli gündem maddelerimizden biri. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumumuz, İstihdam Kurumu Genel Müdürlüğümüz, Dışişleri Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığımızla birlikte hukuki ve teknik hazırlıkları yürütüyoruz” dedi.

Işıkhan, hükümet olarak yurt dışından gelen emekli Türk vatandaşlarının kendi araçlarıyla Türkiye'ye gelmeleri halinde araç sahibi olma süresini 2 yıldan 4 yıla çıkardıklarını belirterek, yurt dışından gelen emekli maaşı belgesinin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından onaylanmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Devlet Konsolosluklarına yapılan bu işlemler sistem (YTYBS) üzerinden doğrudan ilgili gümrük idarelerine gönderilmektedir.

Türk vatandaşlarının yurt dışında yaşadığı sorunlara değinen Işıkhan, şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerde ekonomik, sosyal ve kültürel birçok sorunla karşı karşıya olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Vatandaşlarımızın özellikle son zamanlarda artan ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, İslamofobi gibi insanlık dışı tutum ve davranışlara maruz kaldıklarına tanık oluyoruz. “Özellikle işyerinde ırkçılık ve yabancı düşmanlığından kaynaklanan saldırılardan sonra mağdur vatandaşlarımızı/işçilerimizi ziyaret ederek, etkilenen ülkelerin yetkilileriyle konuyla ilgili görüşmeler yapıyoruz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir