'Avrupa'yı Keşfedin' programı: AB'den gençlere 60 bin bedava tren bileti

Discover Europe (EUDiscovery) programı, Kovid-19 nedeniyle ara verilmesinin ardından yeniden başlıyor. 60 bin ücretsiz tren biletinin dağıtılacağı program kapsamında, 18-20 yaş arasındaki Avrupalı ​​gençler, Avrupa genelinde ücretsiz seyahat edebilecek.

REKLAM

Avrupa Birliği'nin Avrupa çapında gençlerin kullanabileceği ücretsiz tren bileti programı “Avrupa'yı Keşfedin” başladı.

18-20 yaş arası gençlerin başvurabileceği programda, bir ay boyunca trenle ücretsiz seyahat etmelerine olanak sağlayacak 60 bin bilet sunuluyor.

Şu ana kadar sadece 18 yaş üstü gençlerin katılımına açık olan projenin kapsamı, 20 yaş grubunu da kapsayacak şekilde genişletildi. Bu değişikliğin nedeni programın son iki yıldır Kovid-19 nedeniyle uygulanamamasıydı.

İngiliz gençler için de ücretsiz seyahat biletleri mevcut

Ücretsiz biletlerden yararlanabilmek için gençlerin iki şartı karşılaması gerekiyor. Bunlar esas olarak Avrupa Birliği vatandaşı olmak ve 1 Temmuz 2001 ile 31 Aralık 2003 tarihleri ​​arasında doğmuş olmak ile sınırlıdır.

Ayrıca bu yılın başlarında Avrupa Birliği'nden ayrılan İngiltere'deki gençler de programdan son kez yararlanabilecek. Normalde Brexit nedeniyle yıl başında hakları sona erecek olan İngiliz vatandaşları, 2020 yılında Kovid-19 salgını nedeniyle biletlerini kullanamadıkları için programa dahil edildi.

Başvurular için son tarih 26 Ekim

Online form üzerinden başvuru yapmak zorunda olan gençlerin ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri hakkında kısa bir sınavdan geçmesi gerekecek.

Biletler 26 Ekim 2021 tarihine kadar talep edilebilecek. Kazananlar, 1 Mart 2022 – 28 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında 30 güne kadar ücretsiz seyahat edebilecek. katılmalarına yardımcı olmak için desteklerden yararlanın.

Gençler “DiscoverEU” programına en fazla 4 kişilik gruplar halinde katılma hakkına sahiptir. Yaşadığınız Avrupa ülkesi dışında bir ülkeye seyahat etmenin zorunlu olduğu programlarda, trenle yapılamayan yolculuklar için feribot ve otobüslere de izin verilecek.

En çok başvurulan ülkeler

Son olarak 2019 yılında gerçekleştirilen programa en çok talep edilen ülkeler İtalya, Fransa ve İspanya oldu. Avrupa genelinde 350 bin genç bilet talebinde bulundu.

İklim değişikliğiyle mücadelede 2021 yılını Avrupa Demiryolu Yılı ilan eden Avrupa Birliği, 2050 yılına kadar Birlik içindeki karbon nötrlük oranını sıfıra indirmeyi hedefliyor. Bu nedenle gençlerin hareketleri sırasında trenleri daha fazla kullanmaları teşvik ediliyor. .

Projeye ilgi duyan herkes Avrupa Gençlik Portalı üzerinden başvuruda bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir