ABD Temsilciler Meclisi Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yönelik 95 milyar dolarlık yardım paketini onayladı

Salı günü Senato, Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan tasarıyı değerlendirmeye başlayacak. Önümüzdeki hafta onaylanması beklenen tasarının imza için Biden'a gitmesi bekleniyor.

REKLAM

ABD Temsilciler Meclisi, muhafazakar Cumhuriyetçilerin güçlü itirazlarına rağmen iki partinin de geniş desteğiyle Ukrayna, İsrail ve Tayvan için 95 milyar dolarlık bir güvenlik yardımı tasarısını kabul etti.

Tasarı şimdi Demokratların kontrolündeki Senato'ya taşınacak. Demokrat Başkan Joe Biden'dan Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell'a kadar pek çok politikacı, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson'a tasarıyı bir an önce oylamaya sunmaya çağırdı.

Salı günü Senato, Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan tasarıyı değerlendirmeye başlayacak. Önümüzdeki hafta onaylanması beklenen tasarının imza için Biden'a gitmesi bekleniyor.

Yardım paketi Ukrayna için 60,84 milyar doları içeriyor; buna ABD silahlarının, malzemelerinin ve tesislerinin ikmali için 23 milyar dolar da dahil; İsrail'e 26 milyar dolar, insani ihtiyaçlara 9,1 milyar dolar ve Tayvan'ın da dahil olduğu Hint-Pasifik bölgesine 8,12 milyar dolar ayrılması bekleniyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “Bugün Temsilciler Meclisi'nden geçen hayati önem taşıyan ABD yardım tasarısı, savaşın yayılmasını önleyecek, binlerce hayat kurtaracak ve her iki milletin de güçlenmesine yardımcı olacak” dedi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden yönetiminin Ukrayna'ya yönelik bir sonraki yardım paketini de sonuçlandırdığını, böylece ülkenin savaş alanındaki acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarının yasalaşmasından kısa bir süre sonra yeni yardım dilimini açıklayabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir