“2030'da 100 Turcorni ve 100 bin teknoloji girişimcisi hedefine ulaşacağız”

Bakan Kacır, Hacettepe Teknokent Taleworlds binasının açılış töreninde, küresel rekabet yarışının kazananlarını teknolojik gelişim, inovasyon ve girişimcilik alanında güçlü bir altyapının belirlediğini söyledi.

Türkiye'de araştırma geliştirme, inovasyon ve girişimcilik ekosistemini kurduklarını ve girişimcilik kültürünü 7'den 70'e yaygınlaştırdıklarını vurgulayan Kacır, destek mekanizmalarıyla girişimcilerin yanında olduklarını söyledi. Kacır, teknopark, kuluçka ve teknoloji geliştirme merkezleri gibi altyapılarla yenilikçi iş fikirlerinin ticarileşmesini hızlandırdıklarını, kalkınma modelinin merkezine teknoloji ve inovasyonu koyduklarını anlattı.

Girişimcileri, üniversiteleri ve yatırımcıları bir araya getirerek işbirliği fırsatları yarattıklarını belirten Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Girişimcilik ekosistemimizin temel unsuru olan teknoparklarımızın sayısını son 22 yılda 2'den 102'ye çıkardık. Teknoparklarımızda 90 binin üzerinde araştırma-geliştirme çalışanımız çalışıyor ve 10 binin üzerinde teknoloji girişimine ev sahipliği yapıyoruz. Yapay zekadan siber güvenliğe, finansal teknolojilerden yeşil teknolojilere kadar pek çok alanda ‘Milli Teknoloji Hamlesi’nin vizyoner projelerinin hayata geçirildiği merkezlere dönüştürüyor, şirketlerimizin Ar-Ge ve inovasyonu içselleştirip değer sunmasını destekliyoruz. – 2002 yılında 29 bin olan eklenen ürün ve hizmet sayısını 272 binin üzerine çıkardık. Teknoloji girişimciliğinde başarı öyküleri yaratmak uzun vadeli bir süreçtir.”

[Fotoğraf: AA]

“100 Turcorn hedefine ulaşacağız”

Kacır, 22 yılda inşa edilen teknolojik altyapının, yaratılan yatırım ortamının ve girişimcilere sunulan finansal kaynakların meyvelerini toplamaya başladıklarını söyledi.

Değerlemesi 1 milyar doları aşan 7 teknoloji girişimi Turcorn'a ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğumuzu belirten Kacır, şöyle konuştu: “7 Turcorn'umuzdan 6'sının Bakanlığımızın desteğiyle başarıya ulaşması hedef mekanizmalarının doğru olduğunu teyit ediyor. Oluşturduğumuz destek ve iş politikalarımızın istikameti doğru yönde gidiyor, ülkemizin en başarılı şirketleri arasındayız.” 2030 yılında 100 Türk ve 100 bin teknoloji girişimcisi hedefimize, değerli insanımıza yatırım yapmaya devam ederek ulaşacağız. girişimlerimizi nitelikli mali kaynaklar, altyapı ve programlarla buluşturuyoruz. Bunun için Ar-Ge ekosistemimizin ve inovasyon pazarlarımızın önemli oyuncuları ve yatırımcıları olan teknoparklarımız bünyesinde hızlandırma programları ve üniversite-sanayi iş birliği mekanizmaları aracılığıyla mentorluk, finansman ve kuluçka sağlayacağız.” dedi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

“Teknoloji odaklı firmaların ihracatı 500 milyon dolara ulaştı”

Teknoloji odaklı firmaların ihracatının 500 milyon dolara ulaştığını belirten Kacır, şöyle konuştu:

“Milli Teknoloji Hamlemiz doğrultusunda ülkemizin katma değerli ve teknoloji odaklı büyüme yoluna katkı sağlayan tüm firmalarımızı canı gönülden kutluyorum. Oyun sektörü, yazılım geliştirme, tasarım ve mühendislik alanlarında ülkemizin genç ve dinamik nüfusunu harekete geçiriyor Bu noktada geniş halk desteğinin sunduğu fırsatlar, ülkemizin 7 “unicorn”undan 2'si olan girişimcilerimize yeni kapılar açıyor. Biz de onları çağırıyoruz, oyun sektöründen geliyoruz. Bakanlık olarak dünyanın en dinamik sektörlerinden biri olan oyun sektöründeki başarılı ivmemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. “Gerekli çalışmaları yürütüyoruz ve desteğimizi sürdürüyoruz.”

Bakan Kacır, Yeni Nesil Yazılımcı Yetiştirme Programı kapsamında İstanbul ve Kocaeli'deki 42 yazılım okulunda gençleri yazılım dünyasıyla tanıştırdıklarını anlattı.

Oyun sektörü şirketlerinden “TaleWorlds Entertainment” için gerekli fiziki altyapıyı Hacettepe Teknokent'te açtıklarını belirten Kacır, şöyle konuştu: “7 bin 200 metrekare inşaat alanına sahip bu bina, yap-işlet sistemiyle inşa edildi. yöntem – transfer modeli, TaleWorlds'ün büyüme vizyonu doğrultusunda daha geniş bir alan üzerine inşa edilecek.” Aynı zamanda oyun girişimlerimizin yeni projelerinde ihtiyaç duyduğu teknik ekipmanların yer aldığı stüdyolar ile yeniliğin ve yeniliğin tetikleyicisi olacaktır. Sadece dijital oyunlar değil, dijital oyun girişimlerinin ihtiyaç duyduğu oyun motoru ve çeşitli destek teknolojilerini de geliştiren şirketimizin başarılı ivmesinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine inanıyorum. değerlendirmesini yaptı.

Kacır, Türkiye'nin son yıllarda oyun girişimciliğinde gösterdiği başarı sayesinde küresel bir marka haline geldiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“800'ü aşkın oyun girişimiyle küresel oyun pazarında lider konuma yükseldi. Bakanlık olarak, sektörümüzün gelişimi için emek verenleri ve fon finansmanı için çaba ve özveri gösteren girişimcilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Şu ana kadar kurduğumuz ortak finansman mekanizmalarımız ve teknoparklarımızla kamu kaynaklarından destekleniyoruz.” “Girişimcilerimiz için çarpan etkisi yaratmasını sağladık. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye, 136 erken aşama startup’a yaptığımız yatırımla Avrupa’da en fazla tohum öncesi yatırım yapan ülke oldu. Bunda TÜBİTAK Bigg Fonu'nun önemli rolü var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir